Alexa

Seçilen Bu Adaylar Mazbata Alamayacak!

KHK ile kamudan ihraç edildiği halde yerel seçimlerde aday olup seçilen belediye başkanlarına mazbata verilmemesine karar veren YSK, mazbatayı yarışı ikinci sırada tamamlayan isimlere verileceğini açıkladı.

Seçilen Bu Adaylar Mazbata Alamayacak!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) KHK ile kamudan ihraç edildiği halde yerel seçimlerde aday olup seçilen belediye başkanlarına mazbata verilmemesi hususunda kararını verdi. Ancak YSK, mazbatayı yarışı ikinci sırada tamamlayan isimlere verilecek.

Böylece, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi ve Van’ın Tuşba, Edremit ve Çaldıran ilçelerinde belediye başkan adayları değişti.

Belediye başkanı seçilen HDP'li adayların belediye başkanı mazbatasının verilemeyeceğine karar veren YSK, mazbatayı seçim yarışından en çok oy alan ikinci adaya verileceğini net olarak açıkladı.

Bağlar Belediye Başkanlığı seçiminde en yüksek oyu alan HDP'li Zeyyat Ceylan, öğretmen olarak görev yaparken KHK ile ihraç edilmişti. Yine Van Tuşba’da seçimi önde tamamlayan Yılmaz Berki, Edremit’te Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ve Çaldıran’da Leyla Atsak’ın KHK ile ihraç edildiği belirtildi.

Van'ın Edremit ilçesinde ikinci sırada bulunan Belediye Başkan Adayı AK Parti adayı İsmail Say, Tuşba ilçesinde, AK Parti adayı Salih Akman, Çaldıran ilçesinde AK Parti Şefik Ensari ve Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde ise AK Parti'nin adayı Hüseyin Beyoğlu'na mazbata verilecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 00:18
YORUM EKLE