Serkan Şen; Türkçe Soylu Bir Dildir

Samsun Türk Ocağı Başkanı, OMÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Şen, Dil Bayramı’nın 2019’da Samsun’da kutlanabileceğini ifade etti.

Güncel 26.09.2018, 14:42 23.09.2020, 01:49
Serkan Şen; Türkçe Soylu Bir Dildir

Başkan Prof. Dr. Serkan Şen, kurtuluşa giden yolda atılan ilk adımın yüzüncü yılı vesilesiyle Dil Bayramı’nın 2019’da Samsun’da kutlanabileceğini belirterek, “1932’de, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün katılımıyla Dolmabahçe Sarayı'nda toplanan ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül, ülkemizde her yıl “Dil Bayramı” olarak kutlanmaktadır." dedi.

"Samsun, 19 Mayıs Şehri olarak anılmaktadır."

Bir toplumu millet yapan en önemli unsurun dil olduğu bilincini taşıyan Cumhuriyetin kurucu kadrosu Türk Dili araştırmalarına gereken önemi verdiğine işaret eden Serkan Şen, "Devletimizin bu konudaki ilgisinin önemli yansımalarından birisi de 2017 yılının Cumhurbaşkanlığı himayesinde Türk Dili Yılı ilan edilmesidir. Türkiye Cumhuriyetine giden yolda ilk adımın atıldığı Samsun, 19 Mayıs Şehri olarak anılmaktadır. Bu manada kurtuluş mücadelemizin yüzüncü yıldönümünü idrak edeceğimiz 2019 şehrimiz için daha da önem taşımaktadır." şeklinde kaydetti.

Samsun’un göz bebeği 19 Mayıs Üniversitesi böylesine anlamlı bir yıldönümünü bilimsel etkinliklerle taçlandırmak için hazırlıklara başladığını dile getiren Şen; "İlki 2008 yılında Başkent Üniversitesinde gerçekleştirilen Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu, zaman içerisinde gelenekselleşmiş olup 2019 yılı itibariyle on birincisine erişecektir. XI. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumunun Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde yüzlerce bilim insanının katılımıyla gerçekleştirilmesi için irade beyanı ortaya konmuştur." dedi.

"26 Eylül Dil Bayramı’nın devlet ricali tarafından Samsun’da kutlanması mümkün olacak"

Hem Samsun hem de 19 Mayıs Üniversitesi adına anlamlı ve gurur verici bu programın 24-26 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenleneceğinin düşünüldüğünü belirten Prof. Dr. Serkan Şen, "Böylece sempozyumla birlikte 2019 yılındaki 26 Eylül Dil Bayramı’nın devlet ricali tarafından Samsun’da kutlanması mümkün olabilecektir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’in talimatlarıyla süreç başlatılmış, gerekli temaslar sağlanmıştır." ifadelerini kullandı.

 Türk Ocakları Samsun Şubesi Başkanı Prof. Dr. Serkan Şen, yazılı basın açıklamasını şöyle sonlandırdı:

"26 Eylül Dil Bayramı kutlu olsun"

"Ses bayrağımız olan Türkçemizi sonsuza dek dalgalandırmak için kurumların çabaları önemli olmakla birlikte vatandaşlarımıza da görevler düşmektedir. Bu görevlerin başında Türk’e yakışan bir dil tutumunu muhafaza etmek gelir. Çocuklarımıza verdiğimiz isimden dinlediğimiz müziğe dek konu karşısında sorumluyuz. Soylu bir dil olan Türkçemiz dünyanın beşinci yaygın lisanıdır. Gelişme ve yayılma alanları bakımından tüm dünyaya hitap edebilecek niteliktedir.  Bizi birleştiren, gelecekle buluşturan Türkçemizin kıymetini daha iyi anlamamıza vesile olan 26 Eylül Dil Bayramı kutlu olsun. Türkçe konuşalım, Türkçe düşünelim, yeni bir dünyayı Türkçe inşa edelim. ” 


 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)