banner434

banner433

Sicili temiz sürücülere müjde var

Araç yerine kişiler sigortalanacak. Sabıkalı sürücünün primi 5 bin liraya çıkacağı için araç kullanması zorlaşacak.

Güncel 20.02.2017, 13:00 20.02.2017, 14:01
Sicili temiz sürücülere müjde var

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, trafik sigortasıyla ilgili yeni model üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

SÜRÜCÜNÜN DE RİSKLERİNİ GÖZE ALAN SİSTEM

Mehmet Şimşek “Trafik sigortası zorunlu bir sigortadır.  Karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamak için yapılmıştır. Aslında arabadan çok şoförün sigortalandırılması gerekir. otomobilin sigortası var, deneyimsiz şoföre al sür diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür hususlardır. Hazine’ye söyledim çalışıyorlar. İngiltere’de sürücünün sigortalandığı bir sistem. Sürücünün de risklerini göze alan sistem. Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır ve primleri aşağı çeker” dedi.

TRAFİK SİGORTASI YERİNE SORUMLULUK SİGORTASI

Şimşek’in talimatının ardından çalışmaya başlayan Hazine şu anda 16 milyon olan ve tüm araçların bile sigortalanması durumunda sigortalı sayısını 35 milyona çıkmasını mümkün kılıyor. Ehliyet sahiplerine trafik sigortası yerine sorumluluk sigortası yapılacak. Dolayısıyla sigorta tabanı genişleyecek, şirketler daha düşük primlerle aynı maliyetleri karşılayacak ve kâr edecek.

SİGORTA ŞİRKETLERİNİN HASAR MALİYETİ AZALACAK

Sürücülerin primlerini Emniyet Genel Müdürlüğü’nde bulunan ceza puanları belirleyecek. Hayatında kırmızı ışığı geçmemiş sürücü ile ihlale ve kazaya karışmış ehliyet sahibi aynı primi ödemeyecek. Sorumluluk sigortası olmayanlar araç kullanamayacak. kullandıkları taktirde araç bağlanacak.

Uzmanlar yeni sistem ile hiç ceza puanı olmayan sürücülerin sorumluluk sigortasının 400 liraya kadar düşebileceğini ifade etti. Çok kez kaza yapmış kişilerin ise sigortası 5 bin lirayı bulabilecek. Kazalar ve sigorta şirketlerinin hasar maliyetleri azalacak. Bu sigorta primlerini düşürecek. Trafik sigortasından sorumluluk sigortasına geçişin en erken 2018'de başlaması bekleniyor.

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)