Alexa

Sinop ve Akkuyu Nükleer Santral Projeleri Derhal İptal Edilsin!

Sinop Nükleer Santral Projesi maliyetinin ilk tahminlerin yaklaşık iki katına çıkarak 40 milyar doların üzerine yükselmesi nedeniyle ekonomik gerekçelerle durma aşamasında olduğu biliniyordu. Bu durumun Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarla teyit edilmiş olduğu belirtildi.

Sinop ve Akkuyu Nükleer Santral Projeleri Derhal İptal Edilsin!

SAMÇEP sözcüsü Mehmet ÖZDAĞ tarafından yapılan açıklamada; Sinop Nükleer Santral Projesi maliyetinin ilk tahminlerin yaklaşık iki katına çıkarak 40 milyar doların üzerine yükseldi. Ekonomik gerekçelerle durma aşamasında olduğu bilininen projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya’da yaptığı açıklmalarla teyit edilmiş olduğunu söyledi.

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) adına, SAMÇEP sözcüsü Mehmet ÖZDAĞ tarafından Sinop Nükleer Santral Projesinde yaşanan son gelişmeler hakkındaki yapılan basın açıklamasında, Sinop Nükleer Santralı; Sinop-Kastamonu-Çankırı Çevre Düzeni Planı içerisinde gizlenmeye çalışılan hukuken sakat başlayan bir proje olduğu, henüz inşaatı başlamadan proje alanında yaşanan ağaç kıyımı ile de tüm bir ekosistem üzerinde çok büyük bir stres yarattığı belirtildi.

SAMÇEP sözcüsü Mehmet ÖZDAĞ tarafından yapılan kamuoyu açıklaması şöyle:

Sinop Nükleer Santralı Projesi için tahsis edilen alanın tamamı Devlet Ormanı (endüstriyel orman) olup, Sinop Nükleer Santralı ÇED raporlarında yer alan inşaat aşaması ve işletme aşaması bilgilerini kamuoyuna bir kez daha hatırlatmak isteriz;

  • Proje için ayrılan alanın büyüklüğü 10,1 milyon metrekare,
  • İnşaat aşamasında yapılacak kazı miktarı 32, 6 milyon metreküp,
  • Günlük soğutma suyu miktarı 28 milyon metreküp,
  • Şu ana kadar inşaat alanı olarak belirlenen orman arazisinden kesilen ağaç sayısı yaklaşık 650 bin adet.
  • Kullanılmış nükleer yakıt, Türk Devletinin kapsamında yer alan nihai depolama alanına transfer edilecektir,

Ayrıca işletme aşamasında katı, sıvı ve gaz radyo aktif atıkların ortama salınacağı da ÇED raprunda belirtilmektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında elektrik üretim kurulu kapasitemizin yıllık artış oranı, tüketim artışından fazla olup son üç yıldır arz fazlası olduğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Balanlığının raporlarında da açıkça görülmektedir.

Ayrıca nükleer eneriji için verilecek ABD Doları cinsinden piyasa fiyatlarının 2-3 katı üstünde olan sabit fiyatlı alım garantileri nedeniyle halkımızın ucuz ve kaliteli enerji ihtiyacının karşılanması da mümkün değildir.

Sinop Nükleer Santralı Projesinin durma noktasına gelmesi ile Hükümetin (Cumhurbaşkanının) Akkuyu Nükleer Santralı Projesinde yaşanan ekonmik sıkıntıları aşmak için uluslar arası destekle, projeye yabancı ortak ve sermaye arayışı da hızlanmıştır.

Ekoloji Birliği olarak başta ülkemizde olmak üzere dünyanın hiç bir yerinde nükleer santral istemediğimizi bir kez daha belirtmek isteriz.

Sinop ve Akuyu Nükleer Santral Projeleri kesin olarak iptal edilene kadar, halkımızın desteğini alarak demokratik ve hukuki haklarımızı kullanarak mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımızla

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 14:38
YORUM EKLE

banner325