Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Nedir?

Corona virüsü tedbirleri kapsamında 31 ilde sokağa çıkma yasağı getirildi. Peki, sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere verilecek para cezası ne kadar? Sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere verilecek hapis cezası ne kadar? İçişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bugece 24:00 itibariyle sokağa çıkma yasağı getirildi.

Güncel 10.04.2020, 23:49 11.04.2020, 00:22
Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Nedir?

31 şehirde hafta sonu için ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile ilgili ihlal edenlere verilecek para ve hapis cezası ne kadar? İçişleri Bakanı Soylu, yasağı ihlal edenlere 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası ve 3 bin 186 TL'ye kadar para cezası uygulanacağını belirtti.

Bakan Soylu; "Sokağa çıkma yasağı, pazardan itibaren devam edecek diye telaş söz konusu olmasın Pazar saat 24.00 itibarıyla bitecektir" diyen Bakan Soylu, "Milletimizin telaşı var bunu da normal karşılıyorum ama bu telaşa gerek yok. Yarın fırınlar açık, kendi araçlarıyla ekmek dağıtabilecekler" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, para ve hapis cezasını şöyle açıkladı; "Türk Ceza Kanunu'nun 175. Maddesi açık 2 ay ile 1 yıl arasında hapis cezası var. Hem Hıfzıssıhha Kanunu'na göre hem de İller İdaresi Kanunu'na göre 3bin 186 TL'ye kadar para cezası söz konusu. Hem hapis cezası hem de para cezası var ama bunları söylemenin anlamı yok. Çünkü bu cezaya yönelik bir durum değil. Bu salgının yayılmasını önleme için vatandaşlarımızın uyması gereken bir durum" ifadelerini kullandı.

10.04.2020 tarihi saat 24:00'den 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında aşağıda belirtilecek istisnalar hariç olmak üzere Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)