Sosyal Medya Düzenlemesi Yasallaştı

Sosyal medya düzenlemesi olarak bilinen internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasallaştı.

Güncel 29.07.2020, 11:41 29.07.2020, 12:24
Sosyal Medya Düzenlemesi Yasallaştı

İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasallaştı. TBMM sosyal medya düzenlemesinin ardından 1 Ekim'e kadar tatile girdi.

Düzenlemeye göre, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'a "sosyal ağ sağlayıcı" şeklinde yeni bir tanımlama geldi.

Sosyal ağ sağlayıcıya "içeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi" ile "özel hayatın gizliliği nedeniyle içeriğe erişimin engellenmesi" başvurusuna 48 saat içinde cevap vermemesi halinde 5 milyon lira, içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararlarını uygulamaması halinde BTK Başkanı tarafından, 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı - Tanıtım ve Medya Başkanı/ Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal sosyal medya twitter adresinden yaptığı açıklamada; "54 milyon vatandaşımızın sosyal ağlarda kullanıcı olduğu ülkemizde, temel hak ve özgürlüklerin, kişisel verilerin, özel hayat gizliliğinin güvence altına alınmasını amaçlayan, daha temiz ve şeffaf bir sosyal medya için düzenlenen yasa TBMM’de kabul edildi. Hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442