Sosyal Medya Kanunu Çıktı!

Sosyal Medya Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi 29 Temmuz 2020 itibarıyla kabul edildi. Kanun teklifi ilgili kanunda yer alan; içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı, erişim sağlayıcı tanımlamalarına ve erişimin engellenmesine yönelik düzenlemeler içeriyor.

Güncel 01.10.2020, 19:16 01.10.2020, 19:41
Sosyal Medya Kanunu Çıktı!

Kamuoyunda "sosyal medya yasası" olarak bilinen ve bugün itibariyle yürürlüğe giren "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" la ilgili değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi kabul edildi.

Türkiye’de internet kullanıcılarının en çok kullandıkları sosyal medya platformlarının ilk 5’ini %90 ile Youtube, %83 ile Instagram, %81 ile Whatsapp, %76 ile Facebook ve %61 ile Twitter oluşturuyor. 

Sosyal medya düzenleme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla bugün yürürlüğe girdi. 

Kanuna "sosyal ağ sağlayıcı" unvanı eklenerek, internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, bu unvanla tanımlanmasına karar verildi.

Yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılık amacıyla verilecek idari para cezası artırılıyor.Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere10 bin-100 bin lira idari, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası uygulanabilecek.

Devamı birazdan.....

Yorumlar (0)
banner442