banner434

Soykırımın Üzerinden 30 Yıl Geçti

Namık Delidağlı, Ermenilerin Azerbaycan'ın Hocalı şehrinde yaptığı soykırımın üzerinden 30 yıl geçtiğini belirterek, 26 Şubat 1992 - Hocalı soykırımı olarak insanlık tarihinin kanlı sayfasına kazındığını yazdı.

Güncel 26.02.2022, 13:48
Soykırımın Üzerinden 30 Yıl Geçti

Namık Delidağlı, "Ermenilerin Azerbaycan'ın Hocalı şehrinde yaptığı soykırımın üzerinden 30 yıl geçti"  başlığı altında yazdığı yeni makalesinde Ermeni toplumunun Hocalı şehrinde insanlık dışı vahşet sergilediğini belirtti. 

Namık Delidağlı, yeni makalesinde hocalı katliamından jnsanlık dışı vahşetin istatistiklerini de ortaya sererek şunları söyledi:

"25-26 Şubat 1992 gecesi, Dağlık Karabağ'daki Ermeni haydutları, Ermeni silahlı kuvvetleri, eski Sovetler birliği'nin 366 Alayı'nın yardımıyla Hocalı sakinlerine saldırdı, sivilleri öldürdü ve yüzlerce kişiyi öldürdü. masum insanlar gerçekleştirildi. Bu kanlı gecede resmi verilere göre 63'ü çocuk, 106'sı kadın ve 70'i yaşlı olmak üzere 613 sivil vahşice öldürüldü, 487 kişi ağır yaralandı. 1.275 evsiz yaşlı, çocuk ve kadın rehin alındı ​​(68'i kadın, 26'sı çocuk 150'sinin akıbeti henüz bilinmiyor), baskı, aşağılama ve hakarete maruz kaldı. 5379 kişi sınır dışı edildi. Her yaştan 1000 sivil kurşunla yaralandı, 8 aile tamamen yıkıldı, 130 çocuk bir ebeveynini kaybetti ve 25 çocuk her iki ebeveynini kaybetti.

Uluslararası insancıl hukukta kabul edilemez görülen soykırım suçunu kasten işleyen düşmanın niyeti, milli ve dini gerekçelerle Hocalı'da Azerbaycanlıları öldürmekti. Çocuklar, kadınlar ve yaşlılar da dahil olmak üzere sivil halka karşı eşi görülmemiş zulümler yapan ermeni toplumunun amacı, yalnızca Hocalı adlı bir şehri ortadan kaldırmak, Azerbaycan halkının iradesini kırmak ve toprakları işgal etmekti. Bildiğimiz gibi, ermenilerin halkımıza yönelik düşmanca politikası, toprak iddiası 200 yıldan daha eskidir. Ancak Erivan, Zengazur ve ermenilerin yaşadığı diğer topraklar Azerbaycan'ın tarihi topraklarıdır. Kısacası, Ermenistan Cumhuriyeti'nin mevcut toprakları Azerbaycan toprakları pahasına yaratılmıştır. Yazının devamı şöyle...

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)