'Sözcü gazetesinin haberi gerçeği yansıtmıyor'

Çankırı Valiliği, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, 'Çankırı'da doğum günü kutlaması yapmak için şehit cenazesini ertelettiğine' yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Güncel 02.05.2016, 11:24
'Sözcü gazetesinin haberi gerçeği yansıtmıyor'
Sözcü Gazetesinin dün yaptığı haberde  doğum günü kutlaması yapmak için şehit cenazesini ertelettiğine dair haberinin gerçeği yansıtmadığını açıklayan Çankırı Valiliği “Sözcü adlı gazetenin 01.05.2016 Pazar günü yayınlanan nüshasında yer alan 'Bekletin Şehidi Doğum Günü Kutlaması Bitsin, Bakan Gelecek' şeklindeki başlıklı haber gerçeği yansıtmamaktadır.” denildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Muş ilinden Şırnak ili Cizre ilçesine geçici görevle giden, 28.04.2016 Perşembe günü saat 18.00 civarında alçaklarca ve hainlerce şehit edilen J. Astsb. Kd. Üçvş. Serdal Uyanık’ın naaşı; eşi, muhterem annesi, babası, kardeşleri ve yakınlarının özellikle il dışından Ankara ve İstanbul’dan cenazeye katılacak akrabalarının bulunduğu hususundaki talepleri üzerine Ilgaz ilçe merkezinde ikindi namazına müteakiben kılınacak cenaze namazından sonra Yuvasaray köyümüzde defnedilmesi yerine getirilmiştir. Şehidimizin ailesinin talebi doğrultusunda yapılan bu işlemin isabetliliği İstanbul’dan cenazeye katılım için gelen şehit yakınlarının saat 15.00 sularında Ilgaz ilçe merkezimize ulaşmış olmasıyla da doğrulanmaktadır. Kısaca; gazetedeki haberin aksine şehidimizin aziz naaşına ailenin talebi yerine getirilerek, ilimize açılış ve temel atma hizmetleri için gelen Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımı ile ve çok büyük bir dini merasimle defnedilmiştir.”

Sözcü gazetesinde çıkan haberin basın ahlak ve ilkelerine aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, “Söz konusu haberde yer alan 'Cenazeden önce pasta kesti, açılış şovu yaptı, keyfi yerindeydi.' şeklindeki haber de basın ahlak ilkelerine aykırıdır. Engelli ve benim de yakından tanıdığım Halim Yavuzel adlı gencimizin doğum günü olması münasebetiyle Çankırı Belediyesi'nde Sayın Bakanımızca gerçekleştirilen ziyaret ve basın toplantısı sonrasında engelli gencimiz Halim Yavuzel’in ısrarlı talebi üzerine Belediyeden ayrılırken koridorda gerçekleşen ve engelli bir vatandaşımızın, gencimizin insani ve ısrarlı bir isteğinin yerine getirilmesinden ibarettir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti şehidine, şehit yakınına gerekli ihtimamı ve özeni göstermektedir. Onlar bize aziz milletin emanetidir. Olayın çarpıtılarak, akıl dışı ve gerçek dışı basın ahlak ilkeleri ile bağdaşmayacak şekilde haber yapılması Çankırılılara, şehidimize ve şehidimizin yakınlarına yapılan bir hakarettir.” ifadelerine yer verildi.
Yorumlar (0)