Sözleşmeli Sağlık Çalışanlarına "Memur Kadrosu" Müjdesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık personelinin zorunlu çalışma süresinin 6 yıldan 4 yıla düşürüldüğünü, sözleşmeli çalışan sağlık personelinin, ilk atandığı yerde 3 yıl çalıştıktan sonra talebi halinde memur kadrosuna geçebileceğini açıkladı.

Güncel 22.06.2019, 11:38
Sözleşmeli Sağlık Çalışanlarına "Memur Kadrosu" Müjdesi

"Sağlık personelinin zorunlu çalışma süresi 6 yıldan 4 yıla düşürüldü" 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sözleşmeli çalışan sağlık personelinin, ilk atandığı yerde 3 yıl çalıştıktan sonra talebi halinde memur kadrosuna geçebileceğini belirtti.

Uzun zamandır Bakanlığın gündeminde olan, sözleşmeli sağlık personelinin 6 yıllık zorunlu çalışma süresinin düşürülmesine dair talepler TBMM komisyonunda değerlendirmeye alındığını belirten Bakan Koca, "Komisyondan geçen kanuni düzenleme ile 6 yıl olan sabit pozisyonda çalışma süresi, 4 yıla düşürülmüştür."

Memur kadrosuna geçirilen personelin tüm haklara kavuşacağını belirten Koca, "Bu düzenlemenin hayata geçmesi ile sözleşmeli çalışan sağlık personelimiz, ilk atandığı yerde 3 yıl çalıştıktan sonra talebi halinde memur kadrosuna geçebilecek. Memur kadrosuna geçtikten sonra aynı yerde 1 yıl daha çalışırsa, diğer memurların sahip olduğu tüm haklara ve başka yerlere naklen atanma hakkına sahip olacak. Bu vesileyle, sağlık personelimizin özlük hakları ile ilgili önemli bir kazanım sağlanmasına destek veren TBMM Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve SporKomisyonu üyelerine, sağlık çalışanlarımız ve şahsım adına teşekkür ediyorum." dedi.

TÜRK SAĞLIK SEN: TAVRIMIZ NETTİR!

Dün TBMM Milli Eğitim Komisyonunda sözleşmeli öğretmenlerin, 45/A’lı sözleşmeli sağlık çalışanlarının ve diyanet personelinin kadroya alınma sürelerinin 4+2’den 3+1’e indirilmesi ile ilgili düzenlemenin kabul edildi. Türk Sağlık Sen'den yapılan açıklamada, "Sendikamızın girişimleri ile bu düzenlemeye 45/A’lı sözleşmeli sağlık çalışanları Komisyonda eklenmiş ve 45/A’lı sözleşmeli sağlık çalışanlarının maruz kaldığı ayrımcılık ve ötekileştirme son bulmuştur. Türk Sağlık-Sen olarak tüm sözleşmelilere kadro verilmesi ve kamuda tek istihdamın kadrolu olması şeklindeki tavrımız nettir. Her zaman ve şartta da bunu dile getirerek bunun mücadelesini vermekteyiz. 4/B’li 4924’lü, vekil ebe hemşire ve kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi tüm farklı istihdamlar için tek talebimiz herkesin kadroya geçirilmesidir. TBMM’de Komisyonda kabul edilen düzenleme ile 45/A’lıların kadroya geçme ve tayin isteme süreleri 4 yıla düşmüştür. 4/B’liler başta olmak üzere tüm sözleşmeli çalışanlarında bu konuda net bir talepleri vardır. Onlar da geleceğe umutla bakmak istiyorlar. Kadroyu alacakları gün ve zamanı bilmek istiyorlar." ifadesi kullanıldı.

Yorumlar (1)
yağmur Ürük 2 yıl önce
biz de vekil hemsire olarak gelecğe güven ve umutla bakmak istiyoruz kadro talebimiz