Alexa

Suikast timi Sanığı: Bizde Kandırıldık

Cumhurbaşkanına Suikast timi duruşmasında 2 numaralı sanık Gökhan Şahin Sönmezateş ifadesinde kandırıldığını belirtti.

Suikast timi Sanığı: Bizde Kandırıldık

Cumhurbaşkanına suikast timinin duruşması devam etti. Öğleden sonra başlayan duruşmada  2 numaralı sanık Gökhan Şahin Sönmezateş'in ifadesi alındı. Mahkemede ilginç itiraflarda bulunan Sönmezateş, kendilerinin de kandırıldığını ileri ssürdü. Görevinin Cumhurbaşkanını almak olduğunu söyleyen Sönmezateş, vatan haini olmadığını belirtti.

Sönmezateş verdiği ifadede; “Ben öldürüleceğimi düşünüyordum. Ölmeden mahkemeye geldiğime seviniyorum. Bana verilen emirde, Cumhurbaşkanını Ankara’ya getirmek vardı. Ben vatan haini değilim. Ankara’dan aldığım emirle İzmir’e geldim. Biz de oyuna geldik. Çünkü 15 yaşındaki bir çocuk bile böyle bir plan yapmaz. Tuzağa düşürüldük."dedi.

Cumhurbaşkanı yaveri ile hiç görüşmediğini ifade edenSönmezateş; "Bu görevi yapmış olsaydım, ya görevi başarır, ya da görevi kabul etmezdim. FETÖ’cülük ile suçlanmak benim için yeri bir suçlama değil. FETÖ ile maddi ve manevi hiçbir diyaloğum olmadı. Amerika’ya gittim, ancak Pensilvanya’ya gitmedim."dedi.

Sönmezateş’in ifadesi alınırken, şehit polis memuru Necip Cengiz Eker’in annesi sanığa; “Oğlumun kimin tarafından vurulduğunu öğrenmek istiyorum” diyerek tepki gösterdi. Sanık Gökhan Şahin Sönmezateş; “Eğer benim altımdakiler polisleri darp etmişse bu haddi aşmaktır’ diye söyledi..

Sönmezateş, Semih Terzi’nin kendisine Çarşamba günü Cumhurbaşkanını alma görevini verdiğini söyledi. Bu arada müşteki avukatlarının elinizde hiçbir resmi görev yazısı yok. Hiç kimse çıkıp ne oluyor demedi mi? Sorusuna yanıtsız bırakan Sönmezateş, “Benim görevim Cumhurbaşkanını sağ salim teslim almaktı’ diyerek cevapladı.

Mahkeme heyeti: Yanınıza TNT ve el bombası alıyorsunuz. Bunları sadece gösterecek miydiniz, çatışmaya girmeyecek miydiniz? İnsanlar Cumhurbaşkanını size teslim mi edecekti?

Sönmezateş: “Türkiye’nin kendini koruma sistemi çökmüştür”

 Bu arada salonda bulunan mağdurlardan Otel görevlisi Sefa Bostan:

-Yalan söylüyorlar, helikopterden ateş açıldı

Avukatların, “tanımadığınız bir ekip ile operasyona çıkıyorsunuz. Nasıl operasyona çıkıyorsunuz. Nasıl motive olacaktınız? Gökhan Şahin Sönmezateş, “TSK’nın olduğu her yerde varız. Alparslan Türkeş ve Kenan Evren hangi sebepler operasyonlara katıldı ise, TSK’nın oluduğu her yerde ben de aynı motivasyonla operasyona katıldım” cevabını verdi.
  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın: “Korumalar teslim olmayacaktı. Diyelim ki, korumayı aştınız, Cumhurbaşkanı ve ailesi direnecekti. Bu durumda ne yapacaklardı? Sönmezateş, “Olay yaşanmadığı için farazi bir şekilde cevap verilmez” diye cevap verdi. 

 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE

banner325