Taksiler Koronavirüse karşı ozon ile temizlenecek

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaş'ın katılımıyla taksiler corona virüse karşı ozon yöntemiyle dezenfekte edileceğini belirtti. Başkan Odabaş, yarın Corona virüse karşı başlatılan mücadeleye tanık olmaya davet etti. Peki Ozon nedir?

Güncel 14.03.2020, 19:08 12.04.2020, 03:03
Taksiler Koronavirüse karşı ozon ile temizlenecek

Türkiye'de corona virüsün görülmesiyle birlikte kamuya açık alanlarda dezenfekte çalışmaları başlatıldı. Yüzeylere tutunarak bulaşan corona virüse karşı başlatılan çalışmaya alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC'de katıldı. BRC, işbirliğiyle taksiler dezenfekte edilecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Taksilerimiz corona virüse karşı ozon yöntemiyle dezenfekte edilecek. Corona virüse karşı başlatılan mücadelemize tanık olmaya sizleri de davet ediyoruz." dedi.

Yüzeylere tutunarak bulaşan corona virüse karşı başlatılan bu ulusal çabaya dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC' de katıldı. 21 milyardan fazla mikroorganizmaya ev sahipliği yaptığı düşünülen taksiler bilinen en güçlü dezenfektan yöntemlerinden biri olan ozon ile temizlenecek. Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Şerdil Dara Odabaşı'nın katılımıyla gerçekleşecek etkinlik Pazar günü saat 8.00-11.00 arasında Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşecek.

OZON NEDİR?

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). İki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir.

O3 oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. (fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilir). İsmi Yunanca "koklamak" manasına gelen ozein'den gelir. Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein (1799-1868) tarafından 1840 yılında keşfedildi. Zemin seviyelerine yakın yerlerde 10 milyon hava partikülü başına bir partikül O3 (= 0.1 ppm = 200 µg/m³) konsantrasyonlarında duman şeklinde bulunur. 2000 metre yükseklikte, çok daha azalarak 0.03 - 0.04 ppm seviyelerine düşer. kimileri yağmur sonrası toprak kokusuna, kimileri bozuk balık kokusuna, kimileri ise beklemiş çamaşır suyu kokusuna benzetir. Özellikle fırtınalı ve yağmurlu havalardan sonra,tepelerde veya sahile yakın yerlerde fark edilir.

OZONUN TIBBİ ETKİLERİ

Anti oksidan sistemin aktivasyonu, *Metabolik enzim ve hormon regülasyonu,

Hücre oksijenasyonu(oksijenlenme) ve dolaşımın düzenlenmesi, iyileşmesi,

Hemopoez(kan yapımı) ve koagülasyon (pıhtılaşma)un düzenlenmesi

Oksidasyon,yara dezenfeksiyon, antimikrobik etkinlik.

Lokal Bakterisidal, virisidal, fungisidal etki

Organ fonksiyonlarının düzenlenmesi , dokuları güçlendirmek,

İmmün sistemin aktivasyonu ve güçlenmesi,immün modülasyon *Hücre rejenerasyonu (yenilenmesi)

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442