Tek Tip Kıyafet Bütün Mahkumlara Uygulanacak mı?

Terör örgütü FETÖ'den yargılanan sanıklara uygulanması düşünülen tek tip kıyafet uygulaması çalışmaları devam ederken, Bu uygulamanın cezaevinde yatan bütün mahkumları kapsayacağı tartışılıyor...

Güncel 11.08.2017, 07:51 11.08.2017, 17:22
Tek Tip Kıyafet Bütün Mahkumlara Uygulanacak mı?

Star gazetesi yazarı Yakup Köse, tek tip kıyafet uygulamasına dair farklı tespitlerde bulunarak “Tek tip elbiseyi kim giyecek?” başlığı altındaki makalesinde “Çıkan yasa ve kanunların, bilhassa cezaevlerinde nasıl keyfi uygulandığını iyi bilen biri  olduğunu ve tek tep elbise konusunda endişetaşıdığını ifade etti. 

“Hapishanelerde ve mahkemelerde tek tip uygulaması sadece FETÖ'cüleri mi kapsayacak?” şeklinde soran Köse; tek tip kıyafetin tüm mahkumlar için geçerli olabileceğini belirtti.

Konuyla ilgili Yakup Köse'nin değerlendirmesi şöyle:

MAHKUM VE TUTUKLULAR İÇİN GEÇERLİ OLACAK

“Hem hukukî olarak hem de pratikte bu pek mümkün görülmüyor. İlk başta yasa sadece FETÖ'cüler için çıksa bile, Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak başvuru ve yüzde yüze yakın çıkacak yasanın genelleştirilmesi kararıyla birlikte tek tip kıyafet tüm mahkûm ve tutuklular için geçerli olacak.

Köse, çok daha vahim bir konunun altını çizerek şöyle yazdı:

CEZAEVLERİ YANGIN YERİNE DÖNEBİLİR

Tek tip kıyafet cezaevlerindeki tüm mahkûmları kapsarsa hapishaneler yangın yerine dönebilir. Batı ve Batıcılar’ın ne yaparlarsa yapsınlar bir türlü başlatmayı beceremedikleri kaosun fitili cezaevlerinden ateşlenebilir.” Yakup Köse'nin değerlendirmesi böyle.

TEK TİP UYGULANMASI HALİNDE CEZAEVLERİ KARIŞIR MI?

Geçmişte 12 Eylül Darbesi sonrasında Cezaevlerinde tek tip elbise uygulaması uzun bir zaman sürdü. Ancak, hükümlü ve tutuklular bütün cezaevlerinde Tek Tip elbise uygulamasına tepki gösterdi. Hatta bir çok cezaevlerinde isyanlar başlatılmıştı. 

Yorumlar (0)