Telegram'ın kurucusu Pavel Durov'dan Açıklama

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, daha önce yaptığı açıklamada WhatsApp'ın sahibi olan Facebook'u eleştirerek, şirketten kullanıcılarına "saygı göstermesini" istemişti.

Güncel 12.01.2021, 23:09 13.01.2021, 21:30
Telegram'ın kurucusu Pavel Durov'dan Açıklama

WhatsApp'ın yeni gizlilik politikasının Facebook ile veri paylaşımıyla ilgili endişelere yol açmasının ardından Türkiye'de Mesajlaşma platformları Telegram, BİP ve Signal, ilgi çekmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hesabından da Telegram ve BİB tercihleri ilerleyen zamanda bu ilgiyi daha çok artıracağa benziyor.

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, 9 Ocak'ta WhatsApp'ın sahibi olan Facebook'u sert bieleştirerek şirketin kullanıcılarına "saygı göstermesini" istedi.

Telegram'ın kurucusu 'veri paylaşımı' nı açıkladı

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, "Diğer popüler uygulamaların aksine, Telegram'ın hesap vereceği hissedarlar veya reklam verenler yoktur. Ağustos 2013'te kullanıma açıldığımız günden beri kullanıcılarımızın özel verilerinin tek bir baytını üçüncü taraflarla paylaşmadık" ifadelerini kullandı. Durov, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, bu yılın ilk haftasında Telegram kullanıcı sayısının 500 milyonu geçtiğini bildirdi.

Durov, sosyal medyada platform hakkında yanlış bilgilere tanık olduktan sonra Telegram ile ilgili bazı "mitlere" de değinmeye çalıştı. Platformun kodunun açık kaynak olduğunu ve sohbetlerin şifreli olduğunu açıkladı.

Telegram kurucusu, "Gerçekte, tüm Telegram istemci uygulamaları 2013'ten beri açık kaynaklıdır. Şifrelememiz ve API'miz tamamen belgelenmiştir ve güvenlik uzmanları tarafından binlerce kez gözden geçirilmiştir" dedi.

Rus olan Durov, Telegram'ın ülkede sunucuları veya ofisleri olmadığını ve 2018'den 2020'ye kadar burada engellendiğini söyledi.

Ayrıca Telegram'ın Facebook'tan farklı olarak pazarlamaya "hiç para harcamadığını" söyledi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)