banner434

banner433

'Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet' mitingleri Türkiye'yi Salladı

Türkiye'nin bir çok yerinde sivil toplum kuruluşları önderliğinde "Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet" mitingleri gerçekleştirildi.

Güncel 15.09.2019, 00:11
'Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet' mitingleri Türkiye'yi Salladı

"Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet" mitingleri Türkiye'yi sallıyor.

Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde sivil toplum kuruluşları  önderliğinde "Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet" mitingleri gerçekleştirildi.

Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) ayağa kalktı.

"Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet" mitingi düzenlendi. Türk bayraklarıyla Genç Caddesi'nden yürüyerek mitingin yapıldığı 15 Temmuz Direniş Meydanı'na gelen sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve vatandaşlar terörü lanetledi. 

"Şehitler ölmez, vatan bölünmez" ve "Kahrolsun PKK" sloganlarının atıldığı mitingde konuşan BİŞHAK Başkanı Naim Tan, son günlerde artan terör olayların kınamak, şehitlere sahip çıkmak, evlatları dağa kaçırılan Diyarbakır annelerine destek vermek üzere toplandıklarını söyledi.

Elazığ'da PKK Lanetlendi

Elazığ'da ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüş düzenleyen vatandaşlar, güvenlik güçlerine ve sivil halka yönelik terör saldırılarına tepki göstererek PKK'yı lanetledi.Tekbir getirerek "Her şey vatan için", "Kahrolsun PKK", "Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları eşliğinde Aymet Aytar Meydanı'na kadar yürüyen vatandaşlar, Annelere destek çağrısında bulundu. 

Memur-Sen Elazığ İl Başkanı İbrahim Bahşi burada yaptığı konuşmada, eli kanlı terör örgütünün asker, polis, öğretmen, çocuk, genç, yaşlı ve kadın demeden kan akıtmaya devam ettiğini belirtti.

Ülkede yaşanan terör saldırılarının Irak, Suriye, Filistin, Afganistan ya da Yemen'de yaşanan terör olaylardan bağımsız olmadığınıdile getiren  Bahşi, varlıklarını ve çıkarlarını İslam coğrafyasının parçalanmışlığında gören dış güçlerin bu terör yapılanmalarını finanse ettiğini dile getirdi. 

Ağrı: Vatan Sana Canım Feda

Ağrı'daki Merkez Cami'de şehitler için verilen mevlit sonrası cami önünde, kentteki sivil toplum örgütleri (STK) öncülüğünde Türk bayraklarıyla Abide Meydanı'na hareket etti. Gruptakiler daha sonra tekbirler getirerek, "Şehitler ölmez vatan bölünmez, "Kahrolsun PKK", "Vatan sana canım feda" sloganları eşliğinde meydana kadar yürüdü. STK'ler adına basın açıklaması yapan Kerem Engin, terör örgütü PKK'nın Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde sivillere yönelik saldırısını hep birlikte kınadıklarını söyledi. Engin, Terör örgütü PKK'nın uluslararası güçlerin taşeronu haline geldiğini ve Kürt halkı başta olmak üzere ülke bütünlüğüne zarar verdiğini anlattı.

Tunceli: Ne Mutlu Türküm Diyene

Binlerce kişi, Tunceli'de Diyarbakır'daki sivillere yönelik saldırıya tepki gösterdi. Okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti sonrası Vali Tuncay Sonel'in de bulunduğu gruptakiler ellerindeki Türk bayrakları ve "Kahrolsun PKK" ve "Şehitler ölmez vatan bölünmez" yazılı dövizler eşliğinde yürüdü. "Ne mutlu Türküm diyene" şeklinde sloganlar da atıldı.

Vali Sonel, "Allah birliğimiz, beraberliğimizi, huzurumuzu bozmak isteyen hainlere fırsat vermesin. Allah razı olsun sizlerden, Allah razı olsun Tunceli ailesinden. Allah'a emanet olun." dedi.

Van:  "Türk, Kürt kardeştir, ayırım yapan kalleştir"

Van'da 51 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla yürüyüş gerçekleşti. Türk bayraklarıyla binlerce kişi, tekbir getirerek ve "Kahrolsun PKK", "Türk, Kürt kardeştir, ayırım yapan kalleştir", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları attı.

inisiyatif sözcüsü Mehmet Ali Uca, terör örgütü PKK'nın kan dökmek ve toplumun huzurunu sabote etmekten başka bir amacı olmadığı söyledi. Uca, "Bu süreçte milletimizin birlik, beraberliği ve ülke bütünlüğümüz için 10 binlerce şehit verilmiş, masum insanlar terör yüzünden yaşamını yitirmiş. Ülkemiz terörün kıskacından tam da kurtulmaya başladığı şu dönemlerde yapılan bu eylemler, onları kaçınılmaz sondan kesinlikle kurtaramayacak. Eli kanlı terör örgütü PKK, bu cennet vatandan silip süpürülecek, dış destekçileri ve içerideki tüm uzantılarıyla ait olduğu çukura mutlaka gömülecek." ifadelerini kullandı.

Hakkari: ''Hakkari burada hainler nerede''

Hakkari'de Gençlik Merkezi önünde, aralarında Vali İdris Akbıyık ve protokol üyelerinin de bulunduğu kalabalık, ellerinde Türk bayraklarıyla yürüdü. Yürüyüşte tekbir getiren vatandaşlar, ''Kahrolsun PKK'', ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'', ''Hakkari burada hainler nerede'' ve ''Türk Kürt kardeştir, PKK kalleştir'' sloganları attı.

Vali Akbıyık, milletin birlik ve beraberliği sayesinde hiçbir gücün Türkiye'yi bölemeyeceğini söyleyerek, "İnşallah bu topraklarda bir terörist dahi kalmayıncaya kadar terörle mücadele devam edecek. Bu mazlum halka kurşun sıkanlar cezasını çekecek." dedi.

Hakkari'de PKK'lı teröristlerce 2016 yılında katledilen 26. Dönem AK Parti milletvekili adayı Ahmet Budak'ın kardeşi Mehmet Budak da terör örgütünü lanetlediler.

Muş: Halkların kardeşliği yok, tek millet var, hepimiz kardeşiz,

Muş'ta da Merkez Ulu Camisi önünde toplanan kalabalık, Türk bayraklarıyla "Kahrolsun PKK" sloganları atarak belediye binası önüne kadar yürüdü.

Burada bir konuşma yapan Vali İlker Gündüzöz, memleketi karıştırmaya çalışanlara asla fırsat vermeyeceklerini kaydederek "Diyarbakır'da 28 gözü yaşlı annemiz, günlerdir nöbet tutuyor. Ey hainler, kandırdıklarınızı vereceksiniz. Bizim gençlerimizi zehirlemeye çalışıyorsunuz ama millet uyandı, yok öyle yağma. Bu millet kardeş, kimse kimseyi kandırmasın. Halkların kardeşliği yok, tek millet var, hepimiz kardeşiz, hepimiz biriz, tek bayrak, tek millet." dedi.

Bitlis: PKK Nefretle Kınandı

Bitlis'te Gökmeydan'da Türk bayraklarıyla toplanan kalabalık, "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atıp, tekbirler getirip Ulu Cami önüne kadar yürüdü. Kur'an-Kerim tilavetinin ardından konuşan Eğitime Destek Platformu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörü Kadir Köstekçi, terör örgütü PKK'nın Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde sivil halka yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı nefretle kınadıklarını belirtti. 

Batman: "Bayrak inmez, ezan susmaz, vatan bölünmez"

Batman'da sivil toplum kuruluşları öncülüğünde 100 metrelik Türk bayrağıyla yürüyüşe geçen vatandaşlar, "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Bayrak inmez, ezan susmaz, vatan bölünmez", "Türk, Kürt kardeştir. PKK kalleştir" sloganları atarak yürüdü..

Yürüyüşe, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Akkaplan, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, AK Parti İl Başkanı Abdullah Akif Gür, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Yorumlar (0)