Terörist Başı Salih Müslim'in Bırakılmasına Tepkiler Büyüyor

PYD’nin eski eş başkanı Salih Müslim, serbest bırakıldı. Reuters’ın haberinde Müslim, Türkiye'nin kararını ciddiye almadığını söyleyerek adeta dalga geçti.

Güncel 27.02.2018, 20:08 27.02.2018, 20:33
Terörist Başı Salih Müslim'in Bırakılmasına Tepkiler Büyüyor

Terörist elebaşı Salih Müslim Çekya da gözaltına alındıktan sonra Türkiye kamuoyunda da beklenti oluşmuştu.


Müslim, Yakalama kararı olmasına rağmen önceki gün Çekya’nın başkenti Prag’da gözaltına alındı. Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin eski eş başkanı Salih Müslim, serbest bırakıldıktan yaptığı açıklamalarla adeta dalga geçti. Reuters’ın son dakika haberine göre Müslim, “Türkiye’nin hakkımdaki yakalama kararını biliyordum ama ciddiye almadım” ifadelerini kullandı.


Diğer taraftan Çekya ise, "Türkiye, Müslim'in iadesini talep ederse gözden geçiririz. Terörizmi desteklediğimiz iddialarını kabul etmiyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.


Türkiye bu siyasi kararın ardından Çekya'ya tepki gösterdi. Dışişlerinde gösterilen tepki şöyle; "Çek mahkemesi onlarca masum sivilin terör saldırılarında hayatını kaybetmesini ve onların ailelerinin acılarını umursamadığını göstermiştir"

Çavuşoğlu yaptığı değerlendirmede Çekya'ya nota verdiğini söyledi.


Adalet bakanı Abdülhamit Gül, "Siyasi gerekçelerle tutuklama kararı çıkmadı. Muhataplarımızdan bu hatanın telafisini bekliyoruz. İnterpol nezdinde girişimlerimizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Hükümet kanadından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Hukuka aykırı bir karar olduğunu,Suçluların iadesine dair Avrupa sözleşmesine de aykırı bulunduğunu, terörle mücadele konusunda gerek BM'nin gerek AB'nin gerek uluslararası toplumun ortaya koyduğu ortak iradeye de aykırı olduğunu söyleyerek, "Çok net şekilde bu terör örgütlerine destek niteliği taşıyan bir karardır. Bu karar Türkiye - Çekya arasındaki ilişkileri de olumsuz etkileyecek bir karardır." dedi

Yorumlar (0)