Alexa

TOGG ne demek? TOGG ile ilgili Kısa Bilgiler

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirdiği ‘Yeniliğe Yolculuk’ buluşmasıyla tanıtımını gerçekleştirdi. Peki merak edilen şudur; TOGG nedir? TOGG ortakları kimdir? TOGG ne zaman üretime başlayacak ve satışa sunulacak? TOGG ile ilgili en sık sorulara cevapları bu haberde bulabilirsiniz.

TOGG ile ilgili merak edilen herşey bu haberde. Bu haber içeriğinde,TOGG nedir? TOGG ortakları kimdir? TOGG ne zaman üretime başlayacak ve satışa sunulacak? TOGG ile ilgili en sık sorulara cevapları bulabileceksiniz.

Yerli otomobil Toplamda 2 model olarak üretilecek. Yerli otomobilin tanıtımı Gebze'deki Bişilim Vadisi'nde gerçekleşti. 

Yerli Otomobil (TOGG) tanıtım toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Tanıtım programında yerli otomobilin tüm bilgileri ve merak edilen gelecek projeksiyonu detaylı bir şekilde anlatıldı.

TOGG nedir?

Türkiye'de ve dünyada hem tasarımı ile hem de teknolojiyle büyük beğeni toplayan Türkiye'nin yerli otomobili TOGG büyül ilgi uyandırdı. TOGG Çılımı: Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu olarak belirtilmiştir. Türkiye'de yerli bir otomobil üretebilme kararı Kasım 2017'de açıklandı. Peki TOGG'un ortakları kimler? 

TOGG İÇİNDE YER ALAN GRUPLAR

Anadolu Grubu,
BMC,
Kıraça Holding,
Turkcell Grubu
Zorlu Holding
TOGG Ortakları Kimdir?

CEO : Mehmet Gürcan Karakaş

Yönetim kurulu başkanı : M. Rifat Hisarcıklıoğlu
Yönetim kurulu başkan yardımcısı : Tuncay Özilhan
Yönetim kurulu başkan yardımcısı : Taha Yasin Öztürk
Yönetim kurulu üyesi : Kamilhan Süleyman Yazıcı
Yönetim kurulu üyesi : Bülent Denkdemir
Yönetim kurulu üyesi : Okan Baş
Yönetim kurulu üyesi : Ahmet Akça
Yönetim kurulu üyesi : Osman Yılmaz
Yönetim kurulu üyesi : Ahmet Nazif Zorlu
Yönetim kurulu üyesi : Bekir Cem Köksal

2022 de satışa sunulacak araba için ön sipariş yapılması bekleniyor.

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

30 dakikanın altında hızlı şarj ile %80 doluluğa ulaşan TOGG Li-ion pil hücreleriyle 300+ ve 500+ kilometre menzile sahip oluyor. Yerli otomobil merkeze sürekli bağlı kalarak  güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek. Arıza durumunda araca servis ekibi uzaktan da müdahale edebilecek..

Trafik sıkıştığı zaman otomobil kendiliğinden dur-kalk yaparken sürücünün direksiyonla kontrol etmesine gerek kalmayacak. 2 boyutlu ekran teknolojilerinin yerine ilk kez üç boyutlu görüntüleme ve artırılmış gerçekliği getirerek araç içi deneyimini sil baştan şekillenecek.

YERLİ OTOMOBİL NEREDE ÜRETİLECEK?

Cumhurbaşkanı, yerli otomobilin üretim yerinin Bursa, Gemlik olacağını belirtti. TSK’ya ait 4 milyon metrakarelik alanın 1 milyon metrekaresinin yerli otomobilin üretim tesisi için kullanılacağını aktardı.

YERLİ OTOMOBİL TOGG FİYATI NEKADAR?

Yerli otomobilin fiyatı net olarak belli değil. Ancak kulis bilgilerine göre yerli otomobil TOGG fiyatı, 250-300 bin arasında satılacak. Piyasadaki diğer elektrikli araç fiyatları na bakarak yapıln değerlendirmede en düşük 200 bin lira olacağı iddia ediliyor. Bugün en ucuz elektrikli otomobil fiyatı ise  230 bin liradan başlıyor. Mesela, Renualt'un elektrikli Zoe modeli. fiyatı 234.250 lira. Araç en fazla 135 kilometre hız yapabiliyor. Kaldı  ki TOGG bu araçtan çok fazla daha özelliklere sahip.

BATARYA, GÜÇ, VE HIZLANMASI NASIL

Gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketinin de mevcut olduğu Otomobilde, 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanma kapasitesi bulunuyor.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2019, 14:49
YORUM EKLE