banner434

Toruntay'dan, 18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Güncel 17.03.2022, 14:16 17.03.2022, 14:35
Toruntay'dan, 18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajdaşu ifadelere yer verdi:

“Büyük bir zaferi gerçekleştiren milletin çocukları olmak, herkes için en büyük ve en haklı iftihar kaynağıdır. Çanakkale Deniz Zaferi, bağımsızlık, özgürlük, kardeşlik ve birlik ruhuyla verilen onurlu bir mücadelenin sonucudur. Milletimiz, bu var olma mücadelesinde topuyla, tüfeğiyle ve kanıyla bayraklaştırmak istediği bağımsızlığı, karşısındaki muazzam güce rağmen, yılmadan ve fedakârca kazanma başarısını göstermiştir.

Öncelikli hedefleri; topraklarımızı paylaşmak, ulusumuzu köleleştirerek insanımızın canını, kanını, yeraltı - yerüstü kaynaklarımızı ve emeğimizi sömürmek amaçlı girişimlerin en önemli duraklarından birisi, 1914-1918 tarihleri arasında, “Emperyalist Güçlerin Dünyayı Paylaşım Savaşı” olarak nitelendirebileceğimiz 1.Dünya Savaşı’nın bir bölümünün gerçekleştiği en kanlı ve destansı sahnelerinden birisi Çanakkale'dir.

Çanakkale ruhunda; kardeşlik, hak, hukuk, mertlik, yiğitlik, insanlık dersleri vardır. Yüce Önder Atatürk'ün verdiği "Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum" emri ile birlikte kazanılan Çanakkale Zaferi; bağımsızlığımızı savunmak, yurt topraklarımızı korumak için yapılmıştır.

18 Mart, olağanüstü özverilerle, kan, gözyaşı ve nice can pahasına ulaşabildiğimiz bağımsızlığımız ve Cumhuriyetimize, çok büyük bedeller ödeyerek elde ettiğimiz kazanımlarımıza sahip çıkma bilinç ve irademizin tazelendiği, güçlendiği günü ifade eder.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk zaferden “Çanakkale Zaferi Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir, emin olmalısınız ki Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur” diyerek bahsetmiştir. Milletimiz de tarih boyunca sahip olduğu bu yüksek ruhu önce Çanakkale’de, sonra da Milli Mücadele döneminde ortaya koymuş ve bu toprakları sonsuza kadar bize vatan yapmıştır. Dünyada bir emsali daha bulunmayan, yüce milletimiz ile kahraman ordumuzun büyük fedakârlıklarla kazandığı bu zaferin önemi gençlerimize ve gelecek nesillere yeterince anlatılmalıdır.

Bu duygu ve düşünceler içerisinde; topraklarının her karışının ecdadımızın kanlarıyla sulanmış olan cennet vatanımız, kahramanlık destanlarıyla doludur. Tarihimizin her bir sayfası, gazi ve şehitlerimizin şan ve şerefini anlatmaktadır. Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü münasebetiyle, mukaddesatı uğruna canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)