Yandex Metrika

Türk Eğitim-Sen 19 Mayıs'ın Kitlesel Kutlamasını Engelleyen Genelgeyi İptal Ettirdi

Türk Eğitim-Sen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamasının Başkent dışında sadece okullarda ve öğrencilerin katılımıyla yapılacağının düzenlendiği, kutlamyı engelleyen genelgeyi iptal ettirdi.

Türk Eğitim-Sen 19 Mayıs'ın Kitlesel Kutlamasını Engelleyen Genelgeyi İptal Ettirdi
30 Mart 2016 Çarşamba 14:09

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi'nden yapılan açıklama şu şekilde:

Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” konulu 11.1.2012 tarihli ve 817 sayılı Genelgesinin, söz konusu düzenlemeyle, dayanağı olan 2429 sayılı Kanun, Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Yönergesi hükümlerine aykırı olarak 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamasının Başkent dışında sadece okullarda ve öğrencilerin katılımıyla yapılacağının düzenlendiği, 19 Mayısın kitlesel kutlamasının iptal edilmesinin genç nesillerin Kurtuluş Savaşı ve Türk Tarihi ile bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracağı belirtilerek, 11.1.2012 tarihli ve 817 sayılı Genelgenin iptali talebiyle açtığımız davada;

Danıştay 10. Dairesinin 2012/335 E., 2015/4757 K. sayılı ve 09.11.2015 tarihli kararı ile dava konusu Genelgenin 19 Mayıs’ta il ve ilçe düzeyinde yapılacak törenlere, öğrencilerin katılıp katılmayacağını belirsiz hale getirmek suretiyle yürürlüğünü koruyan Yönetmelik ve Yönergeye aykırı uygulamalara yol açabilecek nitelikte olduğu belirtilerek, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” konulu 11.1.2012 tarihli ve 817 sayılı Genelgesinin İPTALİNE karar verilmiştir.

TÜRK EĞİTİM-SEN: ATATÜRK’E HAKARET EDEN SENDİKACIYA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla OLÇUM adlı şahıs, Burdur ilinde katıldığı bir toplantıda, “Yaklaşık 100 yıl boyunca bu ülkenin özellikle de eğitim alanında sirayet etmiş Kemalist ruhu, Kemalist ideolojiyi müfredatımızdan ciddi bir şekilde arındırıp medeniyet değerlerini içselleştirmiş bir müfredatı bu ülkenin en büyük sivil toplum teşkilatı olarak ortaya koymamız gerekiyor. Bakanlık ve siyaset üzerinde ciddi bir baskı unsuru olarak da bunu takip edip üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor ve inşallah içimize yolculuk konusunda da ulaşabileceğimiz bütün alanlara ulaşıp bu mücadeleyi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullanarak alenen suç işlemiştir. Bu ülkede hiç kimsenin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün manevi şahsını, Türk Milletinin milli ve manevi değerlerini karşısına alarak hakaret etmeye ya da küçük düşürmeyi amaçlayan beyanatlarda bulunmaya hakkı yoktur. Türk Eğitim Sen olarak, bu şahıs hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak suç teşkil eden eyleminden dolayı cezalandırılmasını talep ettik.

ATATÜRK’E HAKARET EDEN İNEGÖL İLÇE MEM ŞUBE MÜDÜRÜNE CEZA DAVASI

Öte yandan Türk Eğitim Sen olarak; Bursa İli İnegöl İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olarak görev yapmakta olan Mustafa KARAASLAN adlı şahsın, kendisine ait sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün fotoğrafının ve imzasının bulunduğu “sıcak diye oruç’u bırakmayın burası daha sıcak. K. Atatürk” yazılı bir mesaj paylaşımı suretiyle, basın yoluyla Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün manevi şahsiyetine yaptığı hakaret eylemine karşı İnegöl Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştuk.

Şikayetimiz üzerine, İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığının 2015/4633 Sor. No, 2016/535 Esas No, 2016/476 İddianame Sayılı ve 03.03.2016 tarihli iddianamesi ile; şüphelinin yaptığı paylaşımla Mustafa Kemal ATATÜRK'ün cehennemde olduğu gibi bir imada bulunmak suretiyle Mustafa Kemal ATATÜRK'ün manevi hatırasına zarar verecek şekilde alenen hakarette bulunduğu ve isnat edilen suçu işlediği belirtilerek cezalandırılmasına karar verilmesi istenmiş, iddianame kabul edilerek İnegöl 3. Asliye Ceza Mahkemesinin 2016/145 E. sayılı dosyası ile sanık hakkında ceza davası açılmıştır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.