banner434

Türk Eğitim Sen'den Öğretmenler için Açılan 'İzdivaç' Sayfasına Suç duyurusu

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, öğretmenlerin sözüm ona eş bulması için Instagram’da ‘ögretmenler.cift’ adıyla açılan hesaba tepki gösterdi.

Güncel 09.04.2022, 00:31 09.04.2022, 01:56
Türk Eğitim Sen'den Öğretmenler için Açılan 'İzdivaç' Sayfasına Suç duyurusu

Öğretmenlerin eş bulması için Instagram’da ‘ögretmenler.cift’ adıyla açılan hesaba tepki gösteren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Bu sayfanın öğretmenlik mesleğinin saygınlığına, itibarına suikast olduğunu kaydederek bu sayfaya girenlerin gerçekten öğretmen olduğuna inanmadığını ifade etti.

Öğretmenlerin adını vererek güya evlilik, arkadaşlık sitesi kurulmasını bir istismar zemini olarak gördüğünü bildiren Geylan, söz konusu sosyal medya hesabıyla ilgili  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Genel Başkan Talip Geylan, “Buna karşılık, alenen ‘öğretmen’ ismi kullanılarak, öğretmen ismi altında bir sosyal medya hesabının açılması, bu hesapta kişilerin tanışma ve evlenmeye yönelik fiillerin bilgi ve fotoğraf paylaşımlarının yapılması, öğrenciler için idealize edilmiş kişiler oldukları için, öğretmenlik mesleğinin itibarını zedeleyecek, şahsiyetini zarara uğratacak mahiyettedir” diyerek suç duyurusunda bulundu.

Geylan,  “İlgili hesabın isminin ‘ogretmenler.cift’ olarak ifade edilmesi, hesapta ‘öğretmen’ isminin yer alması ve bu hesabın sadece öğretmenlere özel olduğunun belirtilmesi, ilgili hesabın tanışma ve evliliğe ilişkin bir hesap olarak yer alması, öğretmenlik mesleğinin itibarını zedeleyecek nitelikte olup, bu durum Türk Ceza Kanunu uyarınca da suç teşkil etmektedir. 14.02.2022 tarih ve 31750 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7354 Sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrasında; Öğretmenlik, eğitim ve öğretim ile bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleği, olarak tanımlanmaktadır.

Öğrencilerin sadece akademik değil, kişisel ve sosyal gelişimleri için de rol model olan öğretmenlerin son derece önemli olduğu açıktır. Öğretmene verilen değer, aslında çocuklara verilen kıymettir. Öğretmeni itibarsızlaştırmaya yönelik her türlü olayın karşısında durmak, çocuklarımızı ve aslında geleceğimizi korumak demektir. Öğretmenler çocuklar için idealize edilmiş insanlardır ve bu nedenle de ‘öğretmen’ adının geçtiği böyle bir sosyal medya hesabının yer alması, mesleki açıdan itibarsızlaştırmaya sebebiyet verecektir. İlgili hesabın yöneticisi ve tespit edilecek ilgililerin ‘ogretmenler.cıft’ adı altında, öğretmenlik mesleğinin itibarını zedeleyecek bir hesap açması, Türk Ceza Kanunu uyarınca suç teşkil etmekte olup, ilgili Yasa maddeleri uyarınca cezalandırılması gerekmektedir” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)