banner434

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Geylan'dan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'ya Tepki

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili ‘Dualarımız TSK içindir’ diyen KKTC Başbakanı Ersin Tatar’a teşekkür ederken, ‘Barış Pınarı desek de akan su değil, kandır’ şeklinde konuşan  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya tepki gösterdi.

Güncel 14.10.2019, 10:00 14.10.2019, 11:27
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Geylan'dan KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'ya Tepki

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı bütün hızıyla devam ederken operasyona yönelik Türkiye’ye yönelik en beklenmedik eleştiri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından geldi. Türkiye ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Akıncı'yı eleştirdi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili ‘Dualarımız TSK içindir’ diyen KKTC Başbakanı Ersin Tatar’a teşekkür etti. ‘Barış Pınarı desek de akan su değil, kandır’ şeklinde konuşan  KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'yı ise eleştirdi.

“Kim kime hizmet ediyor görmek lazım” ifadelerini kullanan Geylan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın bu harekâtın PKK'ya yönelik operasyon olduğunu görmesini istedi. 

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı açıklamasında şöyle dedi:

“Türkiye’nin sınır ötesi terörle mücadelesi için; ‘Dualarımız TSK içindir’ diyen Ersin Tatar KKTC’nin Başbakanı, ‘Barış Pınarı desek de akan su değil kandır’ diyen Mustafa Akıncı ise KKTC’nin Cumhurbaşkanı. Görmek lazım: Kim kime hizmet ediyor? Kıbrıs Türklüğünün hissiyatına tercüman olan Başbakan Sayın Ersin Tatar'ı tebrik ediyorum. Sayın Mustafa Akıncı'nın da hadisenin bir SAVAŞ değil, Devletimizin PKK’ya yönelik bir operasyonu olduğunu görmesini ve gaflet, dalalet ve hıyanetten uzak durmasını diliyorum.”

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ne dedi?

Akıncı, Facebook hesabından yaptığı açıklamada harekata destek belirtmediği gibi Kıbrıslı Türklere yönelik katliamlara son veren 1974 Barış Harekatı'nın da bir savaş olduğunu belirtti. Akıncı, "1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce dialog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar Akıncı'ya tepki gösterdi.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı'na yönelik açıklamalarına tepki göstererek şöyle dedi: "Türkiye kamuoyu bilsin ki hükümetin başındaki Ersin Tatar ve arkadaşları, Ulusal Birlik Partisi ve diğer milliyetçiler kesinlikle böyle düşünmüyorlar. Bizim için tek doğru yol, Türkiye ile birlikte hareket etmek, Türkiye ile omuz omuza ve müşterek olarak bu davayı yürütmektir. KKTC halkı Barış Pınarı Harekatı'nda Türkiye'nin yanındadır." 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)