Türk Eğitim Sen İstiklal Marşı'nın 100. Yılını Kutladı

Türk Eğitim Sen Genel Merkezi, İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. Yılını kutladı.

Güncel 13.03.2021, 11:30 13.03.2021, 11:45
Türk Eğitim Sen İstiklal Marşı'nın 100. Yılını Kutladı

Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi’nde pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen etkinliğe Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, İLKSAN Yönetim Kurul Başkanı Tuncer Yılmaz, Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ile Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları da katıldı.

Etkinlikte Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın açılış konuşması yaptı.

Türk Eğitim-Sen’in 15-18 Temmuz 2021 tarihlerinde 2. Maarif Kongresi’ni de toplayacağını belirten Geylan, “Ölümsüz lider Mustafa Kemal Atatürk, 15 Temmuz 1921’de Ankara’da 1. Maarif Kongresini toplamıştı. O tarihlerde Kurtuluş Savaşı devam ediyor, askerlerimiz cephede canhıraş mücadele ediyordu. Maarif Kongresinde yer alan irfan ordusu, Cumhuriyete giden yolun kaldırım taşlarını döşedi. Biz de Türk Eğitim Sen olarak 2023’e yani devletimizin kuruluşunun 100’üncü yılına doğru, daha güçlü, daha büyük, daha kutlu bir Türkiye’ye giden yolda omuz verecek bir etkinliğe imza atacağız ve 13-18 Temmuz 2021 tarihlerinde 2. Maarif Kongresini toplayacağız. 2. Maarif Kongresi, İstiklal Marşımızın ruhunu da yansıtacaktır. Bu vesileyle İstiklal Marşı’nın 100’üncü yıl dönümünde milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhu şad olsun. Ayrıca devletimizin kurucusu Büyük önder Atatürk ve silah arkadaşları ile bu toprakları kanlarıyla sulayarak vatan yapan kahraman ecdadımızı minnetle anıyorum” diye konuştu.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yaptığı konuşmada, “Türkiye Kamu-Sen yarım milyona yakın üyesiyle birlikte milli heyecanı sağlam tutacak ve bu ülkenin geçmişten gelen tüm değerlerini ileriye taşımak için gayret sarf edecektir. Atatürk bize hür ve bağımsız yaşayacağımız bir vatan toprağı bırakmıştır. Bizler de Atatürk’e minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Bu vesileyle Türkiye Kamu-Sen olarak, yok olmak üzereyken bu millete iman ve inanç yükleyen ve küllerinden doğmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına; vatanı, milleti ve ülkesi için canlarını vermekten çekinmeyen tüm gazi ve şehitlerimize olan minnetlerimizi bir kere daha ifade etmek istiyorum. İstiklal Marşımızın kabulünün yüzüncü yılında, bizlere umudu ve kararlılığı aşılayan, istiklal ve bağımsızlığımızın bizim karakterimiz olduğunu hatırlatan, bu eşsiz eseri bizlere armağan eden Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından “İstiklalden İstikbale İstiklal Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy” Paneli düzenledi. Panel Yöneticisi Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Sakallı olurken; Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin “İstiklal Marşımız İle İstikbale”, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tüzer “Buhran Çağının ‘Büyük Adam’ı: Mehmet Akif Ersoy”, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefa Yüce “Hakikat ve Ahlakın Abidesi: Mehmet Akif” konularıyla panele konuşmacı olarak katıldı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442