Türk Eğitim Sen Üyelerinden Dikkat Çeken Mesaj

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, " İnandıkları değerler için adanmışlık örneği sergileyen cesur yürekli yol arkadaşlarımı içtenlikle kutluyorum." dedi.

Güncel 05.07.2019, 11:47 07.11.2019, 00:05
Türk Eğitim Sen Üyelerinden Dikkat Çeken Mesaj

Türk Eğitim Sen'li öğretmenler şiddete dikkat çekmek için Antalya - Adana arasında 650 km pedal çevirdi. 'Öğretmene dokunma' mesajı taşıyan 4 öğretmene ve çok sayıda eğitimci destek verdi.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, konuyla ilgili bir teşekkür mesajı yayınlayarak, "İnandıkları değerler için adanmışlık örneği sergileyen cesur yürekli yol arkadaşlarımı içtenlikle kutluyorum." dedi.

Antalya’dan Adana’ya 657 Km’lik yolu günde 3600 pedal çevirerek tamamlayan ve bu performanslarıyla eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için farkındalık yaratan Türk Eğitim Sen'li öğretmenlere Geylan; "Başta organizasyonun fikir sahibi Antalya 1 Nolu Şube Başkanımız sayın Oğuz Öztürk ve yönetim kurulu olmak üzere, güzergah boyunca arkadaşlarımıza yüreklerini açan Antalya-2 Nolu, Mersin 1 ve 2 Nolu ve Adana şubelerimiz ile İlçe temsilciliklerimize de şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Hergün 3600 pedal çevirerek, Antalya’dan Adana’ya 657 km. yol yaparak “eğitimciye şiddetin önlenmesi için” büyük farkındalık yaratan eğitimciler, Adana’da Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Yaşar Şahindoğan ve Selahattin Dolğun tarafından karşılandı.

Karşılama töreninde basın açıklamasında bulunan Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan şunları kaydetti:

ÖĞRETMENLERE ŞİDDET SAYISI ARTIYOR

"Bin bir zorlukla, fedakârca görev yapan eğitim çalışanlarımız, gün geliyor öğrencisi, gün geliyor öğrenci velisi veya yakınlarının sözlü ve fiili şiddetine maruz kalıyor. Giderek yaygınlaşan ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuran bu şiddet olaylarının sayısı hızla artıyor. Eğitim çalışanlarına şiddet olaylarının önüne geçilmesi için ivedi tedbirler alınması gerektiğini yıllardır dile getiriyoruz. Ancak bugüne kadar ne yazık ki caydırıcı ve önleyici tedbirler alınmadığını üzülerek görmekteyiz."

Öğretmen sadece okuma-yazma ya da Türkçe, matematik, fen öğreten olmadığını dile getiren Şahindoğan," Öğretmen aynı zamanda ahlaklı, erdemli, dürüst insan olmayı öğreten, öğrencilerini hayata hazırlayandır. Hz. Ali, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” derken, Ulu Önder Atatürk de, “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır” ifadesiyle öğretmenlere verdiği değeri dile getirmiştir." dedi.

“Öğretmenime Dokunma” etkinliği

Öğrencilerini çocukları gibi gören, onların sevincine ortak olan, üzüntüsünü paylaşan öğretmenlerin toplum nezdinde aşağılanması, hor görülmesi, hunharca, haksızca saldırılara uğraması, katledilmesinin yüreklerini kanattıklarını belirten Şahindoğan; Bu minvalde eğitim çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla Antalya’da Türk Eğitim-Sen üyesi 4 öğretmenimiz, şehitlerimize saygı ve öğretmenlere yönelik şiddete dikkati çekmek amacıyla Antalya-Adana arasında toplam 657 kilometre pedal çevirdi. “Öğretmenime Dokunma” mesajı taşıyan öğretmenlerimiz, ek gösterge talebine de vurgu yapmak için günlük 3600 pedal çevirdi." ifadelerini kullandı.

Antalya’da Türk Eğitim Sen Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Oğuz Öztürk tarafından başlatılan Pedal Çevirme Etkinliğine Oğuz Öztürk, Levent Erdoğdu, Dinçer Kahraman, Can Yenice Emrah Güngör katıldı.

Antalya-Manavgat etabı PKK’lılar tarafından katledilen Eren Bülbül’e, Manavgat-Gazipaşa etabı şehit öğretmen Aybüke Yalçın’a, Gazipaşa-Anamur etabı şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu’na, Anamur-Silifke etabı şehit öğretmen Necmettin Yılmaz’a, Silifke-Mersin etabı şehit Ömer Halisdemir ve Fethi Sekin’e, Mersin-Adana etabının birinci bölümü olan Mersin-Tarsus etabı ise haince öldürülen Özgecan’a, 2. bölümü de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e adandığı belirtildi.

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan; "Öğretmenlerimizin farkındalık yaratan bu cesur tavrının başta Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Bakanlarımız ve tüm yetkililerin dikkatini çekmesi en büyük temennimizdir." ifadelerini kullanarak öğretmenlere yapılan şiddet eylemlerine de tepki göstererek şunları söyledi:

CEZALAR ARTIRILMALI

"En kıymetli varlıklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimize yapılan bıçaklı, sopalı, silahlı saldırıları kabul etmemiz asla mümkün değildir. Eğitim çalışanlarına yönelik bu şiddet olaylarını en sert şekilde kınıyoruz. Ancak kuru lafta kınamak elbette yeterli değildir. Bu noktada Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz; eğitim çalışanlarına şiddet olaylarında bir şikâyete bağlı kalmaksızın fail hakkında kamu davası açılması için yasal düzenlemeler yapılması ve en ağır cezai müeyyidelerin uygulanmasıdır. Türk Ceza Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti caydırıcı nitelikte yeni düzenlemeler yapılarak; bu eylemlerin, kamu hizmetini, vatandaşın eğitim hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suç tipleri başlıkları altında değerlendirileceği yasal düzenlemeler yapılmalı, cezalar artırılmalı ve verilen cezaların ertelenmemesi sağlanmalıdır."

ŞİDDET ÖNLEME KANUNU ÇIKARILMALIDIR

Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıran, kazanımlarını koruyan Öğretmenlik Meslek Kanunu zaman kaybedilmeden önce çıkarılmasını isteyen Şahindoğan; "eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi bu kanunda mutlaka yer almalıdır. Eğitim çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması Komisyonu kurulmalıdır. “Şiddeti Önleme Kanunu” çıkarılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda, “Derslik ve ders yapılan bölümler, öğretmenler odası, yönetici ve diğer çalışma/dinlenme odaları, rehberlik odası, kütüphane, spor salonu, yüzme havuzu, tuvalet, lavabo, ibadethane ve benzeri birimlerin” içini görmeyecek şekilde sadece bahçe, giriş ve bina kapılarına güvenlik kamera sistemleri kurulmalıdır."diyerek açıklamasını şöyle tamamladı:

ÖĞRETMENLERİN İTİBARI ARTIRILMALIDIR

Okul giriş ve çıkış kapılarındaki kamera sistemleri kolluk birimleri bünyesinde bulunan Kent Güvenlik Yönetim Sistemlerine (KGYS) entegre edilmelidir. Okullara özel güvenlik görevlisi hizmet alımı için gerekli ödenek ve yetkilerin verilmelidir. Eğitim çalışanlarını toplum nezdinde itibarsızlaştıran açıklamalar eğitim çalışanlarına uygulanan şiddette önemli bir rol oynamaktadır. Bu noktada başta ülkeyi yönetenler olmak üzere toplumun her kesiminin, medyanın eğitim çalışanlarına yönelik kullandığı dile özen göstermesi çok önemlidir. Öğretmenlerimizin itibarları artırılmalı, öğretmenlere verilen değer konusunda öğrenciler ve aileler bilinçlendirilmelidir.

Öte yandan günlük 3600 pedal çeviren öğretmenlerimiz, 3600 ek gösterge sözünün yerine getirilmesi amacıyla da önemli bir mesaj vermiştir. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçimleri öncesinde öğretmenler ve diğer üç meslek grubunun ek göstergelerinin 3600’e yükseltileceği sözünü vermişti. Bu sözün üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala yerine getirilmemiş olması eğitimcileri kaygılandırmaktadır.

Ek gösterge 3600’e çıkarılırsa, memur maaşlarında ortalama 600 TL, emekli ikramiyelerinde de 20 bin TL artış olacaktır. Bu durum öğretmenleri emekliliğe teşvik edecek, böylece atama bekleyen 400 bin öğretmen adayına iş kapısı ve tayin bekleyen öğretmenlere de yer açılacaktır. Bu noktada verilen sözün yerine getirilmesini çok önemsiyoruz.

Ayrıca sadece 4 meslek kuruluşunun değil, tüm kamu çalışanlarının ek göstergeleri güncellenmelidir. Ek göstergeden yararlanamayan yardımcı hizmet sınıfına da ek gösterge verilmelidir. Türk Eğitim-Sen’in öncelikli taleplerinin bu etkinliğinde hayat bulması son derece önemlidir.

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi olarak, Antalya-Adana arasında 657 kilometre pedal çeviren öğretmenlerimize tekrar teşekkür ediyoruz. Onların inançlı, güzel, geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan bu etkinliği hepimizin umutlarını artırdı. Umuyoruz ki, bu etkinlik amacına ulaşır ve eğitime yönelik şiddete karşı yapılacak çalışmalar hız kazanır.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)