Türk Kızılayı'nın kurucularından Marko Paşa anıldı

Türk Kızılayı'nın kurulmasında katkıda bulunan Marko Paşa olarak bilinen Markos Apostolidis, ölümünün 128'nci yılında anıldı.

Güncel 26.04.2016, 01:03
Türk Kızılayı'nın kurucularından Marko Paşa anıldı

Marko Paşa olarak bilinen Markos Apostolidis, ölümünün 128'nci yılında Kuzguncuk Rum Ortodoks Kabristanı'ndaki mezarı başında anıldı. Anma törenine katılan Fener Rum Patriği Bartholomeos, “Bizim için Marko Paşa ölmedi. Kızılay mevcudiyetini ve icraatını sürdürdüğü müddetçe Marko Paşa da yaşamış oluyor.” dedi.

Marko Paşa olarak bilinen Markos Apostolidis, 'İsim günü'nde Kuzguncuk Rum Ortodoks Kabristanı'ndaki mezarı başında anıldı. Anma törenine Fener Rum Patriği Bartholomeos, Kızılay Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Can, Zarofyan Rum Lisesi öğrencileri ve Ortodoks vatandaşlar katıldı.

Burada bir konuşma yapan Fener Rum Patriği Bartholomeos, “Bizim için Marko Paşa ölmedi. Kızılay mevcudiyetini ve icraatını sürdürdüğü müddetçe Marko Paşa’da yaşamış oluyor. Yaptıkları iyilikler de hiçbir zaman unutulmuyor. Rum cemaati olarak onunla iftihar ediyoruz.” şeklinde konuştu. Bartholomeos, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugünkü şartlar altında Kızılay’ın gerek Türkiye’de gerek yurt dışında afet bölgelerinde yaptığı büyük hizmetler herkesçe malumdur. Onları görünce Marko Paşa’yı ve Kızılay’ın diğer kurucularını, ona hizmet verenleri şükranla anıyoruz. Allah rahmet eylesin diyoruz. Bu okuyacağımız duayı bir borç biliyoruz. Bunu her 25 Nisan’da tekrarlamak niyetindeyiz. Nedeni ise Ortadoks takvimine göre Aziz Marcos’ları anıyoruz, ölmüş olanları yâd ediyoruz.”

Törene katılan Kızılay Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Can ise, “Türk Kızılay’ı olarak kurulduğumuz 1868′den bu güne kadar güzel iniş ve çıkışlarla bu güne geldik. Bu günlere gelmemizde çok büyük emeği olan büyüklerimiz var. Bugün kabri başında kendisini yâd ettiğimiz Marko Paşa bizim için olmazsa olmazlarımızdan. Cenevre Anlaşmaları gereği o zamanki padişahımız tarafından Osmanlı tebaası hekimi olan Marko Paşa’ya o zamanki adıyla ‘Hilal-i Ahmer’ adında Kızılay’ın genel başkanlığı teklif edilmiştir. Bu teklifi hiç çevirmeden kabul etmiştir. Marko Paşa sevginin, saygının ve insanları dinlemenin sembolü. Bunun için Kızılaycılara bırakmış olduğu mirası bugüne kadar büyüklerimiz getirdi. Bizde bu bayrağı bugün devraldık” şeklinde kullandı.

Açıklamaların ardından Marko Paşa'nın mezarı başında dualar okundu. Törende Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can'a plaket takdim edildi. Ayrıca Patrik, basın mensuplarına da tespih dağıttı.

Yorumlar (0)