Türk Kültüründe Kolonya ve koronavirüs!

Aralık ayından bu yana Çin'de gündemini koruyan koronavirüs ölümlerin artması ve salgının birçok ülkeye yayılması ile tüm dünyada panik havası yaratarak tüm dünyada ekonomik tablolarında değişmesine sahip oldu. Bu arada Türk kültüründe misafir anlayışındaki kolonyanın ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkmış oldu.

Güncel 13.03.2020, 22:03 16.03.2020, 23:50
Türk Kültüründe Kolonya ve koronavirüs!

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Kolonya, korona virüsün (Coronavirüs) tüm dünyaya yayılmasının ardından önemi bir kez daha ortaya çıktı. Türkiye'de corona virüs vakasının görülmesi paniğe yol açtı. Vatandaşlar özellikle virüse karşı etkili olan 80 derecelik kolonyalara yoğun ilgi göstermeye başladı. Kolonya satışı Türkiye tarihinde belki ilk defa bu kadar rağbet gördü.

Türk kültürünün olmazsa olmazlarından biri olan Kolonya, ferahlatıcı hoş kokusuyla, uzun yıllardır bayramlarda ya da normal zamanlarda misafirlere sunulan bir ikram olmuştur. Hasta ziyaretlerinde ise ilk aklımıza gelen kolonya olmuştur. Türk kültüründe böylesine yeri olan kolonyanın tarihi nereye dayanmaktadır? Bu hoş kokuyu ilk olarak kim icat etmiştir? 

KOLONYA NE ZAMAN KİM TARAFINDAN BULUNDU

Kolonya ilk kez 1690 yılında Almanya'nın Köln şehrinde yaşayan Jean Paul Feminis isimli bir seyyar satıcı tarafından yapıldı. Feminis, kolonyayı yaptığı reçeteyi Giovanni Antonio Farina isimli birine bırakmıştır. o ise bunu yeğeni Giovanni Maria Farina'ya vermiş, hoş lavanta suyu adıyla ilk kolonyayı üretmiştir. Kolonya yapımı 19. yy. başlarında Fransa'ya yayılmış ve burada da kolonya suyu adıyla üretilmiştir. Ardından tüm dünya bu kokuyu kolonya olarak tanımıştır. 

Aslında kolonya ilk bulunduğu yıllarda bugünkü gibi kozmetik değil, tıbbi amaçlar için kullanılıyordu. O dönemdeki formülünde biberiye, portakal çiçeği, bergamot ile limon bulunan karışım, sindirim sistemi rahatsızlıklarında şekere damlatılarak alınıyor ya da şaraba karıştırılarak içiliyordu. Ayrıca ağız çalkalama, yara temizliği, kas ve eklem ağrıları için de solüsyon olarak kullanıldığı belirtilmektedir.

Kolonya, 18. yy’de temizlik amacıyla kullanılmaya başlandı. 

Bugün birçok bölgenin kendine has kolonya çeşitleri bulunmaktadır. İzmir'in altın damlası, Antalya'nın turunç çiçeği kolonyası, Rize'nin çay kolonyası, Düzce'nin tütün kolonyası, Amasya'nın elma kolonyası, Ayvalık'ın zeytin çiçeği kolonyası gibi. 

Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan kolonya,  bayram kutlamalada hasta ziyaretleride, yolculuk ikramlarında, evlere gelen ziyaretlerde kullanılmıştır.

Aslında Türk Kültüründe kolonya da alkol bulunduğu için kolonya olarak adlandırılsa da daha çok gülsuyu kullanılmıştır. Gülsuyunun faydaları saymakla bitmiyor.

Türk kültürünün güzel ikramı Çin'de ortaya çıkan koronavirüs ardından önemi daha iyi ortaya çıkıyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)