Türkiye'de Korona Önlemlerine Nasıl Bakılıyor?

Avrupa ülkeleri koronavirüs salgınıyla ilgili önlemleri yeniden artırdı. Avrupa’da günlük koronavirüs vakası sayısı 100 bine ulaştı. Türkiye’de ise koronavirüs önlemleri, ekonomik kaygının yanı sıra ölüm oranlarında bahsedilen azalma ile gevşemişti.

Güncel 16.10.2020, 13:06
Türkiye'de Korona Önlemlerine Nasıl Bakılıyor?

BAREM’in Türkiye’yi temsil eden 1.000 kişi ile görüşerek Ekim ayında tamamladığı araştırma Türkiye’de de insanların koronavirüs önlemlerine dönüşe olumlu baktığını gösterdi.

Avrupa’da günlük koronavirüs vakası sayısı hızla artıyor. Fransa, Almanya, Hollanda gibi ülkeler koronavirüs salgınının ilk günlerini hatırlatacak önlemler almaya başladı. Bu ülkelerde bazı mekanların kapatılması, gece sokağa çıkma yasağı gibi uygulamalara başladı. Türkiye’de koronavirüs, riskli gruptaki kişiler için ölüm tehlikesinin devam etmesi ve akciğer, kalp, beyin gibi organlara verdiği kalıcı hasarlarla hala endişe veriyor. 

Çoğunluk Evde Kalmaya Sıcak Bakıyor

Evde kalmanın bir önlem olarak geçerliliği hala kabul görüyor. Özellikle koronavirüs açısından riskli 65 yaş ve üzeri (%82) ile 18 yaş altı kişilerin (%75) belirli saatler dışında evde kalması, Hafta sonları çalışanlar dışında (%73) ve her gün çalışma saatleri dışında (%69) sokağa çıkma yasağı uygulanması önerilerine katılım da yüksek oranlarda. Sokağa çıkma yasaklarına kadınlar ile alt sosyo-ekonomik sınıflar ve az eğitimli gruplar daha sıcak bakıyor.

Kapalı Alanlarda Risk!

Diğer bir hassasiyet kapalı alanlardaki yüksek riskin farkında olunması. Bu bağlamda da önermeler farklı oranlarda kabul görüyor; Kapalı alanda yapılan tüm toplu faaliyetlerin yasaklanması (%82), Okulların salgın iyice azalana kadar açılmaması (% 67), Lokantalarda oturma düzeninin kaldırılması; lokantaların yalnızca al-götür ve evlere servis için açılması (%65), AVM’lerin kapanması (%59), Kuaförler, berberler, güzellik salonlarının kapanması (%51).

Kapalı alanlardaki riski azaltmak üzere önerilen önlemlere demografik grupların yakınlığı ise şu şekilde:

  • Kapalı alanda yapılan tüm toplu faaliyetlerin yasaklanması konusunda tüm kesimler hemfikir.
  • Okulların kapanmasına olumsuz bakanların oranı genelde %27 iken, öğrenciler (%40) ve Üst sosyoekonomik grupta (AB %37) artıyor. Ancak bu gruplarda bile okulların salgın iyice azalana kadar açılmaması önermesini olumlu karşılayanlar daha yüksek oranda.
  • Lokantalardaki oturma düzeninin kalkması en çok toplumun eğitim, gelir ve sosyoekonomik durum bakımından üst ve orta gruplarında olumsuz karşılanıyor.
  • AVM’lerin kapanmasına gençler (%69), Orta Sosyoekonomik statü grubu (C1 - %66) ve Kadınlar (%65) diğer gruplardan daha sıcak bakıyor. Oysa bir çok AVM’nin ana hedef kitlesi bu gruplar.
  • En az kabul gören kuaför, berber ve güzellik salonlarının kapanması önerisine bakış, demografik olarak çok ayrışıyor.
  • Olumsuz bakanlar (% 39), Erkekler (%45), Orta yaş grubu (35-54 yaş - %45), Orta (%45) ve üst (%43) eğitim grupları, Orta (%46) ve üst (%49) gelir grupları, Beyaz yakalı çalışanlar (%47) ve kendi işini yapanlar (%48) arasında daha yüksek oranlarda. Üst sosyoekonomik statü grubu ise net olarak bu hizmetleri almayı sürdürmek istiyor. Bu grupta Kuaför, berber ve güzellik salonlarının kapanmasından yana olanlar %38 oranında iken, karşı olanlar %55.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
16°
açık