Türkiye'de Suriyeliler Gerginliği Artıyor

Suriyeliler konusunda Türk toplumunun tansiyonu yükseliyor. Suriyelilerin gelişi güzel ülke sathına serpiştirilmesinın büyük bir hata olduğu yazılıp çizildi. Türkiye'nin geldiği noktada artık Türk toplumu, huzursuzluk yaratan Suriyelileri ülkesinde istemiyor.

Güncel 04.08.2019, 19:33
Türkiye'de Suriyeliler Gerginliği Artıyor

Sabah Gazetesinden yüksel Aytuğ, "Suriyeliler konusunda tam ortamdan ikiye bölünmüş gibiyim" başlığıyla yayınladığı makelesinde çok önemli mesajlar veriyor. "Bir tarafım "İnsan, evladını savaş ortamından, yokluktan, zulümden, ölümden uzak tutmak için her fırsatı değerlendirir. Kendimizi onların yerine koymalıyız. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Komşusu açken tok yatan bizden değildir" derken, diğer yanım "Benim dedelerim 7 düvel üzerimize çullanırken, her türlü yokluğa, zorluğa göğüs gerip istiklalini kazanmak için savaştı. Eli silah tutan Suriyeliler de gelip burada keyif çatacaklarına ülkelerine dönüp kendi özgürlük mücadelelerini versin" diyor.

Diğer taraftan İstanbul'daki aşırı sol gruplar, Kadıköy'de Suriyelilere destek olmak için sokağa çıkıyor. İstanbul'da kaydı olmayan Suriyelilerin, kayıtlarının bulunduğu ile gönderilmesini protesto için toplanan gruplar "Birlikte yaşamak istiyoruz" sloganları atarak aslında ateşe körükle gidiyor.

Türkiye'de yaşayan Suriyeliler meselesi son yıllarda kamuoyunun en fazla tartıştığı konular arasında yer buluyor.

Türkiye'de ne kadar Suriyeli Var?

Suriyeliler 2011 yılında Suriye'de başlayan çatışmaların ardından Türkiye'ye gelmeye başladı.İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, ülkede bu statüyle yaşamlarını sürdüren Suriyelilerle ilgili en güncel verileri 25 Temmuz'da açıkladı.

Bu güncel bilgilere göre,, Türkiye'de kayıtlı olarak 3 milyon 639 bin 284 Suriyeli bulunuyor. Bu rakam ise sürekli artıyor.Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 25 Temmuz 2019 itibariyle yıl içinde 16 bin 849 Suriye uyruklu düzensiz göçmen yakalandı. 2014'te 24 bin 984, 2015'te 73 bin 422, 2016'da 69 bin 755, 2017'de 50 bin 217, 2018'de ise 34 bin 53 düzensiz Suriyeli göçmen yakalanmıştı.

Yine resmi verilere göre Suriyeliler, Hatay nüfusunun yüzde 26,78'ini, Gaziantep nüfusunun yüzde 21,94'ünü, Şanlıurfa nüfusunun yüzde 21,13'ünü, Mersin nüfusunun yüzde 11,11'ini, Adana nüfusunun yüzde 10,84'ünü ve Mardin nüfusunun yüzde 10,54'ünü oluşturuyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de 450 bin Suriyeli çocuğun doğduğunu söyledi.

Türkiye'de yaşayan 0-4 yaş arasındaki Suriyeli çocukların sayısı 536 bin 820, 5-9 yaş arasındaki çocukların sayısı ise 495 bin 346. olduğu belirtildi.

Suriyeli göçmenler konusunda kamuoyunu bilgilendirmek için çırpınan bir siyasetçi olan İyi Parti Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, son kitabı “Kaçınılmaz Çöküş” de yakın gelecekte başımıza gelecek akıl almaz belaları gayet açık bir şekilde anlatıyor.Türkiye'de “4 milyon Suriyelinin bulunduğu ifade edilse de Özdağ'a göre bu topraklarda yaşayan en iyimser tahminle 5 milyon 300 bin Suriyeli bulunuyor. Suriyeliler ülkelerine geri geri gönderilmediği taktirde ilerleyen yıllarda suriyelilerin sayısının 10 milyonu geçeceği belirtiliyor. Bu da ülkemizin demografik özelliğini alak bullak edeceğini belirtiyor.

Bayramlarda Devlet tarafından ceplerine koyulan para ile ülkelerine gezmeye giden Suriyeliler bayramın ardından Türkiye ye geri dönmektedir. Türkiye Türk vatandaşları bile bu kadar şanslı olamazken Suriyelilere bu kadar cömert davranılması ve müsahama gösterilmesi de Türk vatandaşları tarafından olumsuz yorumlara sebep oluyor.

Ümit Özdağ, kitabında, emperyalizmin Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de kalmasını istemesinin iki temel
nedeni var: Birincisi, Suriye'nin kuzeyinde kurulmak istenen PKK devleti için coğrafi alan oluşturmak amacı ile etnik temizlik gerçekleştirmek…
İkincisi ise önümüzdeki on yıllarda Türkiye'de çıkarılması hedeflenen iç savaş için Suriyeli Araplar aracılığı ile etnik sosyoloji oluşturmak!..

Emperyalizmin amacı belli, bu yolda yapmak istedikleri ise, tarihe baktığınızda birçok kez
denediği aynı aşağılık oyunlar!..

Peki, iktidarın Suriyelilere vatandaşlık vererek Türkiye'de kalmalarını sağlamaya çalışmasının amacı ne?.. Özdağ'a göre; "Asıl amaç, Türk devletinin demografik yapısını değiştirerek millet kimliği yerine ümmet kimliğine dayanan yeni bir sosyoloji yaratmaktır. Erdoğan bu sosyoloji üzerinde amaçladığı hilafet rejiminin daha rahat oturacağını düşünüyor!.."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)