Türkiye Dediğini Yaptı, S-400 Yankıları Devam Ediyor

S-400'lerin birinci grubu Ankara'ya intikal etti. Dışişlerin bakanlığından yapılan açıklamada; sevkiyat ile ilgili hiç bir sıkıntı olmadığı belirtildi.

Güncel 12.07.2019, 17:09 06.11.2019, 01:01
Türkiye Dediğini Yaptı, S-400 Yankıları Devam Ediyor

S-400'lerin birinci grubunun Ankara'ya intikali başladığının açıklaması yapılmasının ardından, Rusya'dan gelen ikinci ve üçüncü uçak da Ankara'ya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sevkiyatla ilgili hiç bir sıkıntının olmadığını kaydederken Rusya'dan da Ankara'ya sevkiyat doğrulandı.

Rusya'nın, federal servisi FSVTS, S-400 karadan havaya savunma sisteminin Türkiye'ye teslimatının başladığını doğrulayarak, "FSVTS, S-400 sisteminin Türkiye'ye teslimatının başladığını doğrulamaktadır. Teslimatlar tarafların üstünde mutabık kaldığı tarihlerde gerçekleştirilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye S-400 bataryalarına sahip ilk NATO ülkesi

En iyi hava savunma sistemlerinden birisi olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebildiği açıklananarak, "Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor." ifade edildi.

ÇAVUŞOĞLU, SIKINTI YOK

Bakan Çavuşoğlu, ''Bitmiş bir anlaşma. Herhangi bir sıkıntı yok. Süreç bundan sonra da sağlıklı bir şekilde devam edecek.'' dedi.

Savunma Sanayii Başkanlığı açıklaması:

"Başkanlığımız ile Rosoboronexport/Rusya Federasyonu arasında imzalanmış olan sözleşme kapsamında S-400 sistemi teslimatının ilk aşaması bugün Ankara’ya inen ilk uçakla başlatılmıştır. Sisteme ait parçaların teslimatlarına önümüzdeki günlerde devam edilecek, sistem bütünüyle hazır olduktan sonra ilgili makamların belirleyeceği şekilde kullanımına başlanacaktır."

Milli Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı'na intikalinin bugünden itibaren başladığını açıklamıştı.

S-400'ler Türkiye'ye gelmesi ardından NATO'dan açıklama:

Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin S-400 almasından endişe duyulduğu" aktarıldı.

açıklamada, "Türkiye'nin S-400'leri alma kararının oluşturacağı potansiyel sonuçlardan dolayı endişeliyiz" ifadesi kullanıldı.

S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin teslimatı üç parti şeklinde yapılacağı açıklandı. na yükselmiş oldu. Türkiye, S-400 ve Patriot'ları kendi topraklarında barındıran ilk ve tek ülke olarak da tarihe geçti.

Türkiye, bugün Ankara'ya bu sistemin inmesiyle S-400'leri teslim alan üçüncü ülke oldu. Bunlar dışında Suriye'de de S-400 konuşlandırılmış durumda.

Amerikan dergisi Foreign Policy, Rusya-Türkiye-ABD üçgenindeki S-400 krizinde, ABD Başkanı Donald Trump'ın nasıl bir tavır sergileyeceğinin hâlâ net olmadığını yazdı. ABD'li yetkili Türkiye'nin İncirlik'i Amerikan kullanımına kapatma tehdidini öne sürmesi halinde, yaptırım tehdidinin hafifletilmek durumunda kalacağını öne sürdü.

Amerikalı bir yetkili İncirlik konusunda Ankara'dan gelebilecek bir tehdidin denklemi değiştireceğini söyledi.

Amerikan dış politika dergisi Foreign Policy dergisi, S-400 krizinde ABD Başkanı Donald Trump'ın tavrının hâlâ net olarak öngörülemediğine ilişkin bir haber yayımladı.

Amerikan Dışişleri sözcüsü dergiye, Washington'ın pozisyonunun net olduğunu, Türkiye'nin S-400 alması halinde F-35 programı ile ilişkisinin askıya alınıp yaptırımlara tabi tutulacağını söyledi.

Foreign Policy'nin haberi ise şöyle, "Amerikan yönetiminden bir yetkili, Türkiye'nin Ortadoğu’da savaşan ABD güçleri için kilit bir hava üssü olan ve aynı zamanda onlarca Amerikan nükleer silahına ev sahipliği yapan İncirlik'e erişimi engelleme tehdidini öne sürmesi halinde, bu durumun değişebileceğini söyledi" aldı.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P