Türkiye'den ABD ve Batı'ya rest!

AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, "Dünyanın başka ülkelerinde riskler dayanışması söz konusu olduğunda NATO dayanışmanın altını çizen çevrelerin söz konusu Türkiye olduğunda geri plana itilen yaklaşımlar hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir." dedi.

Güncel 06.08.2019, 21:17
Türkiye'den ABD ve Batı'ya rest!

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), toplandı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kritik toplantı sonrası AK Parti sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik; "Türkiye'nin takviminin kısaldığını söylemeliyim" diye konuştu ve şöyle ekledi: Müttefiklerimizden olumlu bir yaklaşım bekliyoruz" dedi.

Müttefiklerimizle güvenli bölge kurmak isteriz

Dünyanın başka ülkelerinde riskler dayanışması söz konusu olduğunda NATO dayanışmanın altını çizen çevrelerin söz konusu Türkiye olduğunda geri plana itilen yaklaşımlar hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini belirtenÇelik, "Güney sınırımızda terör bölgesi oluşturulmaya karşı müttefiklerimizle güvenli bölge kurmak isteriz. Ama bu söz konusu olmuyorsa önümüze uzatmalar, sündürmeye dönük tavırlar söz konusu olursa Türkiye kendi adımını atacak kapasite ve kararlığa sahiptir. Bugün sayın Cumhurbaşkanımız da bu kararlığın altını çizmiştir. Dolayısıyla Türkiye'nin burada ulusal güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde adım atma bölge mazlumlarına şemsiye olma, bölge barışına ve dünya barışına katkıda bulunma şeklindeki yaklaşımının takvimin kısaldığını ifade etmek isterim." dedi.

Türkiye Bunları Geride Bırakmıştır

Türk ordusunun dünyada en yüksek moral ve motivasyona sahip bir ordu olduğunu belirten Çelik, Buradan gidecek güçlü mesajlar onların motivasyonuna katkı sağlayacaktır. Buradan yapılan açıklamalar dikkatli bir şekilde düşünülmelidir. CHP yönetimi basiretsiz açıklamayla 'Ortadoğu meselesi Ortadoğu devletler tarafından çözülmelidir' demiştir. Bu yaklaşım Ortadoğu'nun gerçeğine ve şu anki fiili duruma aykırıdır. Ortadoğu'da dünyada ne kadar güçlü devlet varsa orada faaliyet gösteriyor. Bu sorunun çözümünü hangi devlete havale edeceğiz. Bu tipik oryantalist Ortadoğu yaklaşımı sürekli dillendiriliyor. CHP'nin bu yaklaşımdan uzaklaşması söz konusu olmadı. Bu bizim kendi yazılımımıza girmiş bir virüstür, Ortadoğu'yu aşağılamak ve Ortadoğu'yu Ortadoğululara bırakalım gibisinden. Türkiye bunları geride bırakmıştır. Bu geride bırakmayanların sorunudur. " dedi.

"Türkiye'nin ekseni Ankara'dır"

Türkiye'nin ekseni şurası veya burası değil Ankara olduğunu, Ankara'dan verilen kararlarla Türkiye yönetildiğini belirten Çelik; 'Ortadoğu, Asya'ya olan yakın ilgimizi, Afrika'ya ilgimizi 'Türkiye'de eksen kayması' diye sunuyorlardı. Dünya artık eski sabit eksenler üzerinden dönmüyor. Bundan 5 yıl önce aklımıza gelmeyecek konular gündem oluyor. Bilinen ittifakların dikişlerin söküldüğünü net bir şekilde görüyoruz. Türkiye liberal konsensüse bağlı dünya düzeni çözülürken müttefiklerine çağrı yapmaya devam etmektedir. Terörle mücadelenin ilkeli bir şekilde yürütülmesi gerektiğini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Türkiye'nin ekseni Ankara'dır. Türkiye Batı ile ilişkilerinde NATO, OECD, AB ve Avrupa Konseyi'yle ilişkilerimiz tabii ki devam edecektir. Ama aynı zamanda dünyadaki dinamizmin seyirci değil aktörü olacak şekilde inisiyatif almaya devam edecektir. " diyerek şu açıklamalarda bulundu:

ABD Başkanı serbest ticarete karşı açıklamalar yaparken Çin Genel Başkanı küreselleşmeden bahsediyor. 5 yıl önce kim küresellikten bahsediyor diye sorsaydık ABD Başkanı diyecektik. Ekonomik ilişkiler, çeşitli siyasi ilişkiler yoğunlaşıyor, çeşitleniyor ve yön değiştiriyor. Türkiye gelecek perspektifini tahkim etmek için buralarda yerini alacaktır. Türkiye'nin ekseni Ankara'dır, pergelin sabit ayağı Ankara'dır. Onun dışında dinamik coğrafyalara özel bir önem vermeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanının, zatı devletlerinin Çin'e, Japonya'ya ziyareti olmuştur." dedi.

İçimizden türeyen dezenformasyonlar

Göçmenlerle ilgili sosyal medyada çok fazla yalan üretildiğine dikkat çeken Çelik; Dezenformasyonda Türkiye'nin  neredeyse birinci sıra olduğunu, Türkiye'nin göç krizi olmadığını, ama bu yönetilmesi gereken bir durum olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığımız tarafından dirayetle, basiretle ve evrensel şartlarda gerçekleşmektedir. Hayat devam ediyorsa sorun ortaya çıkacaktır. Bu sorunun düzeltilmesiyle ilgili birtakım düzenlemeler hem misafirlerimizin rahatı için hem de huzursuzluk çıkmaması için insani ve dirayetli biçimde yönetilmektedir. İçimizden türeyen dezenformasyonlar dünyaya o kadar yoğun bir şekilde yaygınlaşmıştır. Mustafa Yakup adlı Suriyeli bir karikatürist bir şey çizmiş. Çizdiği karikatürde Türkiye'de mültecilere kötü davranılıyor diye çıkmış. Sonra bir açıklama yaptı, "Benim kötü bir yargım yoktu" dedi. Sonra 15 Temmuz'la ilgili bir çizgiyi ortaya koydu. Bu tip yanlış anlaşılmaların dışarıdan merkezler tarafından ortaya konulduğunu görüyoruz. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)