Türkiye’de her 4 saniyede, 1 ünite kana ihtiyaç duyuluyor

Türkiye’de her 4 saniyede, 1 ünite kana ihtiyaç duyuldğunu belirten Türk kızılayı, 9.000 insanın kaderini, kan bağışında bulunan insanlar belirlediğini belirtti.

Güncel 21.02.2020, 12:45
Türkiye’de her 4 saniyede, 1 ünite kana ihtiyaç duyuluyor

Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada şunlar söylendi:

Türkiye’de her 4 saniyede, 1 ünite kana ihtiyaç duyuluyor. Yani her gün yaklaşık 9.000 insanın kaderini, kan bağışında bulunan insanlar belirliyor. Yürüttüğü diğer insani yardım çalışmalarının yarı sıra ülkemizin kan ihtiyacını gönüllülerden karşılamak üzere çalışan tek kurum olan Kızılay, her gün hastaların kan ihtiyacını karşılamak için büyük bir özveri ile çalışıyor.

Malumlarınız olduğu üzere kan, laboratuvarlarda üretilemeyen ve kaynağı tamamen insan olan bir tedavi aracıdır. Kızılay, 2005 yılından itibaren “Ulusal Güvenli Kan Temini” programını yürütmekte, hali hazırda ülke çapına yayılmış kan hizmetleri ağı ile ülkemizin kan ihtiyacının yüzde 96’sını gönüllülerden aldığı kan bağışları ile karşılamaktadır.

Tüm bu olumlu gelişime rağmen, ülkemizdeki “düzenli” kan bağışı oranı hala dünya ortalamasının altındadır ve gönüllü kan bağışı mevsim şartlarından etkilenmektedir.

Kızılay olarak bu nedenlerle “İyi ki Varsın Kan Dostum” adıyla ulusal duyarlılık kampanyası başlatmış bulunuyoruz. Amacımız hem düzenli kan bağışçısı oranını artırmak hem de içinde bulunduğumuz kış mevsimi koşulları nedeniyle düşen kan bağışlarının azalttığı stok seviyesini istenilir rakamlara çıkarmaktır.

Kampanyamızın toplumumuzda daha geniş kitlelere duyurulması ve farkındalık oluşturulması için yürütmekte olduğumuz tanıtım faaliyetleri kapsamında hazırlamış olduğumuz kampanya görsellerinin desteğiniz ile ücretsiz olarak ve uygun gördüğünüz sürece yayınlarınızda paylaşılmasını talep ediyoruz.

Kampanya görsellerimizin yayınlanması konusunda vereceğiniz desteğin ülkemizde kan bağışı bilincinin gelişmesi ve düşen kan stoklarının yeniden yükselmesi için büyük önem taşıdığını belirtmek ister, Kurumumuza bugüne kadar vermiş olduğunuz destekleriniz için teşekkür ederiz.

En içten sevgi ve saygılarımızla.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442