Türkiye'de Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Sosyal medya hesaplarında Türkiye'de sokağa çıkma yasağı olacağına dair bilgiler domanıyor. İnsanlar merak ediyor, sokağa çıkma yasağı var mı? İlgililer bu konuyla ilgili açıklama yaptı. Dünyanın hangi ülkelerinde sokağa çıkma yasağı var? Sokağa çıkma yasağı neden uygulanıyor? Corona Virüsü ile ilgili açıklamaları haber sitemizden takip edebilirsiniz.

Güncel 21.03.2020, 19:50 21.03.2020, 21:16
Türkiye'de Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Türkiye'de corona virüsü vakasına rastlanmasının ardından tedbirler art arda gelmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili gelişmeleri sık sık vatandaşlar ile paylaşıyor. Ancak sosyal medya hesaplarında sokağa çıkma yasağıyla ilgili bilgi kirliliği bulunuyor. Peki Türkiye'de sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan Koca tarafından daha önceki paylaşımda,"Son 24 saatte yapılan 1981 testten 168'i pozitif çıktı. 191 olan hasta sayımız 359'a ulaştı." ifadelerini kullanmıştı. 

Dünyanın pek çok ülkesi koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı kararı aldı. Türkiye’de kafelerin ve eğlence merkezlerinin kapatılma kararının verilmesi üzerine sokağa çıkma yasağı, gündemi meşgul etmeye başladı.

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada Corona virüsünü önlemek amacıyla alınan önlemler kapsamında sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceği sorusuna cevap verdi. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı paylaşımda "gündemimizde böyle bir durum söz konusu değil. Bu paket, bu süreçten etkilenen tüm kurumlara bir can suyu, bir likidite sunuyor. 100 milyarın ötesinde bir paket bu. Finansmana erişme noktasında bir sorunumuz yok. İşin kamu maliye politikalarında farklı ve güçlü adımlar atma gücüne devletimiz sahip." ifadelerini kullanarak, Koronavirüs ile ilgili durumun 3 ila 6 ay sürmesi durumunda atacakları bütün adımların hazır olduğununu belirtti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabında, "21 Mart Cumartesi saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü, ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşların ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları sınırlandırıldı." dedi. Ayrıca Soyla, Bakanlığık tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen Koronavirüs Tedbirleri Konulu Ek Genelge kapsamında Berber, Kuaför, Güzellik merkezlerinin faaliyetleri 21 Mart Cumartesi (Bugün) saat 18.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulduğunu belirtti.

Koronavirüsten 65 yaş üstü insanların daha çok etkilenmesi dolayısıyla, Türkiye'de bir genel bir sokağa çıkma yasağı olmadığı Ancak 65 yaş üstü vatandaşların evinden ayrılmamaları konusunda bir yaptırım var. Yani Genel bir sokağa çıkma yasağı değil kısmi bir sokağa çıkma yasağı olduğu anlaşılıyor.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)