Türkiye'den ABD'ye son uyarı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'den gelen heyetin güvenli bölge ile ilgili Türkiye'ye yaptığı yeni önerilerin yetersiz olduğunu söyledi.

Güncel 24.07.2019, 17:34 24.07.2019, 22:43
Türkiye'den ABD'ye son uyarı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlediği basın toplantısında, ABD'den gelen heyetin güvenli bölge ile ilgili Türkiye'ye yaptığı yeni önerilerin yetersiz olduğunu belirterek, ABD'nin "yetersiz" teklifi sonrası Fırat'ın doğusuna operasyonun tekrar masaya geldiğini belirtti.Çavuşoğlu, "Trump rica etti operasyonu erteledik. Ama artık sabrımız kalmadı" dedi.

"Suriye Anayasa Komitesi'nin kuruluşunu ilan edebiliriz."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Sergey Lavrov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini, İdlib'de meydana gelen saldırıların durdurulmasını istediklerini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki mesajın Sayın Putin'e iletilmesini istedik. Bir an önce İdlib'deki saldırıların durdurulması gerekiyor.  Önümüzdeki günlerde Suriye Anayasa Komitesi'nin kuruluşunu ilan edebiliriz. Mike Pompeo ile telefon görüşmemizde Jeffrey'nin başkanlığındaki heyetin yeni öneriler getireceğini söylemiştim. ABD ile biliyorsunuz çekilmeyi koordine etmek için bir görev gücü oluşturduk. Burada ABD'nin getirdiği yeni öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil. Burada Münbiç gibi bir oyalama sürecine gitmek istedikleri izlenimi edindik." dedi. 

Mutabakata varmamız lazım

2018 Haziran'da Pompeo ile Münbiç yol haritasını onayladıklarını belirten Çavuşoğlu; "en geç 90 günde bu yol haritasını tamamlayacaktık. Aradan 1 sene 1 ay geçti. Henüz daha Münbiç'te yol haritası uygulanmadı. Esasen bu anlamda bu model yine güvenli bölgeye taşınabilir. Ama bir oyalama olmaması gerekiyor. Daha önce Trump'ın ricası üzerine bölgeye harekatı durdurduk. Bize yönelik tehdit artıyor. Tehdit artınca harekat konusunda bir hazırlığımız oldu. Bir an önce güvenli bölgeyle ilgili mutabakata varmamız lazım çünkü bizim artık sabrımız kalmadı.Bir gün sonra o bölgeden Türkiye'ye bir taciz atışı geldi, biz bu tür saldırıları tolore edemeyiz. Güvenli bölge konusunda harekete geçmezsek biz Türkiye olarak görevimizi yapacağız." dedi.

HALKBANKASI DAVASI

Terör örgütlerinin sürekli kendisini güçlendirdiğini ve ABD'liler de silah verdiğini, Süreç uzayınca harekat konusunda hazırlık yaptıklarını belirten Çavuşoğlu, "ABD ekiplerimizi gönderiyoruz o zamana kadar harekat başlatmayın dedi. Görüşme günü CENTCOM komutanının YPG/PKK ile görüşmesi samimi olmadığının göstergesi oldu. Hakan Atilla daha önce Türkiye'ye gelebilirdi. Fakat bunun için temyiz davasından vazgeçmek istemedi. Temyiz davasından vazgeçmesi durumunda suçlamayı kabul etmiş olurdu. Bana göre doğrusunu yaptı. Biraz daha yatarım ama suçlu olduğumu kabul etmem dedi. Hakan Atilla zor şartlarda bile doğruyu ve ülkesini savundu. Kendisine ve ailesine geçmiş olsun diyoruz. Tüm kurumlarımızla her zaman yanlarında olduk. Bir an önce Halkbank davasının da kapanması gerekiyor." dedi.

Yorumlar (0)