Türkmen Mücadelesinde Bayraklaşan İsimler

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Türkmen mücadelesinin bayraklaşan isimleri andı. Peki, Abdullah Abdurrahman, Necdet Koçak, Rıza Demirci, Adil Şerif kimdir?

Güncel 16.01.2021, 12:42 16.01.2021, 23:08
Türkmen Mücadelesinde Bayraklaşan İsimler

Türkmen mücadelesinin bayraklaşan isimleri sosyal medya twitter hesabından anan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, paylaşımında şunları söyledi: "Türk Milletinin hafızasından silinmeyecek olan; Abdullah Abdurrahman, Necdet Koçak, Rıza Demirci ve Adil Şerif'i şehadetlerinin yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Aziz ruhları şâd, mekanları cennet olsun." 

Türk Milletinin hafızasında yer bulan Abdullah Abdurrahman, Necdet Koçak, Rıza Demirci ve Adil Şerif kimdir, ne zaman hangi tarihlerde yaşadılar?

Abdullah Abdurrahman kimdir?

1913 yılında Irak'ın Kerkük şehrinde doğan Abdullah Abdurrahman, Bağdat Harp Okulu'nda öğrenim gördü.1941'de İngilizler'e karşı başlatılan milli mücadelede yer alan Abdullah Abdurrahman, 1948 senesinde Türk Generalleri olan Mustafa Ragıp ve Ömer Ali Paşa ile birlikte Filistin'i kurtarma girişiminde bulundu ve 19 Temmuz 1959 tarihinde Türkmenler'e yönelik yapılan Kerkük Katliamı'ndan şans eseri kurtuldu. Yaşanan soykırımı Devrim Komuta Konseyi Başkanı Abdulkerim Kasım'a haber vererek olayları bastırmak için bir birlik gönderilmesini sağlayan Abdullah Abdurrahman, Bu sayede Türkmen halkını büyük bir kıyımdan kurtardı.

Daha sonra ordudan emekli olarak 1960 yılında Türkmen Kardaşlık Ocağı’nın başkanlık makamına getirilen Abdullah Abdurrahman, Bu görevini 12 yıl boyunca sürdürdü ve  Bölgede yaşayan Türkmenler'in sorunlarıyla bizzat ilgilendi. 

Baas Partisi’nin Irak Türkleri’ne karşı yürüttüğü sindirme politikası sebebiyle, 1976 yılında, Türkmen Kardaşlık Ocağı'ndan uzaklaştırılan Abdurrahman, 1979 yılında tutuklanarak çeşitli işkencelere maruz kaldı ve 16 Ocak 1980 tarihinde dava arkadaşlarıyla birlikte 65 yaşında idam edildi.

Necdet Koçak Kimdir?

7 Nisan 1939 tarihinde Kerkük’te doğan, İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamlayan Nejdet Koçak, 962 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra Kerkük'e giderek 1962-1964 yılları arasında Zirai Donatım Müdürlüğü’nde çalışan Nejdet Koçak,  1964 senesinde de tekrar Türkiye’ye geldi ve ziraat alanında master eğitimi aldı.

1970'de de Irak'a dönerek Bağdat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapmaya başlayan Koçak, 1976'da da doçentliğe yükseldi. 22 Mart 1979 tarihinde de Türkçülük yapmak suçlamasıyla tutuklanan Nejdet Koçak, 16 Ocak 1980'de de Saddam Hüseyin rejimi tarafından idam edildi.

Rıza Demirci Kimdir?

1928 yılında Kerkük’te doğan, İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamlayan ve  Liseyi Kerkük Lisesi'nde bitiren Rıza Demirci, yüksek tahsilini yapmak üzere Türkiye’ye geldi. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne giren ve 1951 yılında bitiren Rıza Demirci, mezun olduktan sonra, aynı yıl Irak’a döndü ve Erbil ve Kerkük Orman Bölge Müdürlüklerini kurdu.

1959 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Ambalaj Bölümü’nde doktora yapan Demirci, daha sonra Bağdat Orman Genel Müdürlüğü Teknik İşleri Daire Başkanlığı ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 7 Mayıs 1960 yılında Bağdat’ta kurulan Türkmen Kardaşlık Ocağı’nın kurucularından olan Demirci, Türkmen Kardeşlik Ocağı en aktif üyelerinden birisi olarak Ocak bünyesi içerisinde çok başarılı işler yaptı. Bunların en önemlilerinden birisi, Kardeşlik Ocağı içerisinde bir Öğrenci yurdu açıp, burayı yönetmesidir. Bu vesile ile yüzlerce Türk öğrencinin en iyi şekilde tahsillerini yapmalarını sağladı. Ayrıca, Kardaşlık Dergisi’nin çıkarılmasında, Irak Türkleri hakkında gerek coğrafik gerekse tarihi araştırmalar yapmasında, Irak’ta bulunan Türk nüfusunun yerleşim sahalarının tespitinde büyük çabalar harcadı.

Irak Ormancılık ihtisasındaki gelişmelere büyük katkılar sağlayan Demirci, Başarılı bir bilim adamı olduğunu da ispatladı. Bununla birlikte milli şuuru yüksek, mütevazı, yardım sever, milli davasını her şeyin üstünde tutan, görevine bağlı ve cesur bir kişiliğe sahip olan Demirci, Mart 1979 tarihinde diğer dava arkadaşları ile birlikte tutuklanıp idam edildi.

Adil Şerif Kimdir?

1928 yılında Irak'ın Kerkük şehrinde doğan, İlkokul tahsilini, burada tamamlayan Daha sonra eğitimini yarım bırakarak, iş hayatına atıllan Adil Şerif , kariyerinde çok başarılı oldu. Irak Türklüğünün ve Kerkük’ün yetiştirdiği en önemli kişilerden birisi olan Adil Şerif, Halk içinde yetiştiği için insanların büyük sevgisini kazandı.

1959 yılında yapılan katliamın intikamını almak için çalışmalara başlayan ve bu çalışmalarda en aktif görevleri alarak milli mücadele timlerinin kurulmasında öncülük edenlerden birisi olan Adil Şerif, Kurulan grupların başına bizzat geçip, en ön saflarda savaştı.

Bu olaylardan kısa bir süre sonra, Kerkük’ten ayrılan ve Bağdat’a yerleşen Burada milli davaya, elinden gelen her türlü yardımı yapmaya devam eden Şerif,. Mart 1979 tarihinde yakalanarak tutuklanarak, 16 Ocak 1980 tarihinde Saddam Hüseyin tarafından verilen emirle dava arkadaşları ile birlikte idam edildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)