Türkmeneli Türk Yurdudur!

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği Başkanı Mustafa KESKİN Flaş açıklamalarda bulundu. Keskin; Türkmenlere karşı etnik temizlik yürütüldüğünü belirtti.

Güncel 25.09.2017, 22:42 25.09.2017, 23:50
Türkmeneli Türk Yurdudur!

"Türkmen toprağında, yurdunda Kürdistan referandumu yapılamaz. Orası Türkmeneli’dir. Sonuç bir irade değil, dayatmadır.  Bütün dünya duysun ve bilsin ki sözde referandum kabul edilemez, etmiyoruz, etmeyeceğiz.”

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği Başkanı Mustafa KESKİN, Barzani Referandumu üzerine yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Ne yazık ki sonucu baştan belli olan Türkmeneli bölgesini de içine alan bağımsız Kürdistan referandumu yapılmıştır. Uyarılar geç, güçsüz ve etkisiz olmuştur." dedi.

 TÜRKMENLERE KARŞI ETNİK TEMİZLİK YÜRÜTÜLMEKTEDİR

Yüzyılı aşkın zamandır Irak Türkmenlerinin yaşadıkları bölge yoğun etnik, dini ve siyasi çatışmaların yaşandığı bir yer olduğunu Türkiye, bulunduğu coğrafi konum itibariyle çekişme ve çatışmaların  odağında bulunduğunu kaydeden Keskin; Irak Türkmenlerinin onlarca yıldır maruz kaldığı; Asimilasyon, Diskriminasyon, Zorunlu Göç, Yargısız İdam ve İrade Dışı Cebri Kayıp gibi uygulamalar bütün şiddeti ile devam etti. Türkmenlerin maruz kaldıkları baskı ve insan hakları ihlalleri, kimliklerinin ve yurtlarının elinden alınma aşamasına gelmiştir. Türkmenlere karşı etnik temizlik yürütülmektedir. Türkmen davası binlerce şehidi, tutuklusu ve sürgünü olan yüzyıllık davadır. Bölgedeki Türkmenlerinin varlığının devam etmesi ve korunması Türkmenler için olduğu gibi Türkiye için de hayati önem taşımaktadır." dedi.

TÜRKİYE KARARLI DURUŞUNU ORTAYA KOYAMADI

"Burada olayların acı tarafı bir sürü kafa karışıklığının yanı sıra çelişkili açıklamaların yapılmasıyla Türkiye’nin olası durumlara karşı hazırlıklı olmadığı görüldü." ifadelerini kullanan Mustafa Keskin; "Daha birkaç ay önce IKYB başı ne yazık ki Türkiye’de sözde bayrağı ile en üst düzeyde kabul gördü. Türkiye olarak bölge ile ilgili açık seçik, kararlı duruşunu ortaya koyamadı. Görülmüştür ki bugüne değin konuşulan ve tartışılan olası senaryoların gözden geçilmesi şarttır. Şu an konuşulan senaryolarda ne yazık ki Türkmenlere yer yoktur. Bunun başlıca nedeni bölge ve Irak ile ilgili Türk Senaryosunun (Plan ve Projesinin) olmamasıdır." dedi.

ORTAK ÇALIŞMA ve MÜCADELE PLATFORMALI OLUŞTURULMALIDIR

Türkiye’nin çok önceleri yapması gerekenlerin başında Kerkük merkezli korunan bir Türkmen Güvenlik Bölgesi kurmak geldiğine ifade eden Keskin; "Şu an bile somut hiçbir şey yapılamıyor. Her kriz döneminde Irak Türkmenleri akla geliyor ama sonrasında bizim orada bir varlığımızın olduğunu ne yazık ki unutuluyor. Türk Sivil Toplum Örgütleri işin içine girerek, dünyada kamuoyu oluşturmaya, siyasi karar çevrelerini etkilemeye çabalamalıdır. Ortak çalışma ve mücadele platformları oluşturulmalıdır. Böylece dünya kamuoyu ve dolayısıyla siyasi karar merkezleri etkilenmelidir. Devamında diplomatik kanallar kullanılmalı ve konu ivedilikle BM’ye taşınmalıdır." dedi.

BÜTÜN DÜNYA DUYSUN!

Başkan Keskin, "Türkiye siyasi, ekonomik ve askeri her yaptırımı hemen uygulamalıdır." ifadelerinden sonra;  Artık çözüm zamanı gelmişte geçmiştir. Çözümler geçici olmamalıdır. Son olarak Barzani, kendi çalıp kendi oynamıştır. Türkmen toprağında, yurdunda Kürdistan referandumu yapılamaz. Orası Türkmeneli’dir. Sonuç bir irade değil, dayatmadır.  Bütün dünya duysun ve bilsin ki sözde referandum kabul edilemez, etmiyoruz, etmeyeceğiz.”şeklinde açıklamada bulundu.
 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)