Tutuklanarak Cezaevine Gönderilen Osman Kavala Kimdir?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü '17-25 Aralık kumpas' soruşturmaları ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan Osman Kavala kimdir, ne iş yapmaktadır merak edilmeye başladı. Osman Kavala ile ilgili detayları haber içeriğimizde bulabilirsiniz.

Güncel 18.02.2020, 21:39 18.02.2020, 22:48
Tutuklanarak Cezaevine Gönderilen Osman Kavala Kimdir?

Osman Kavala'nın tutuklanması ardından Osman Kavala kimdir? sorusuna cevap aranmaya başlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü '17-25 Aralık kumpas' soruşturmaları ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kavala, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”  suçlarından cezaevine gönderildi.

1957 yılında Paris'te doğan Osman Kavala, Mehmet Kavala’nın oğludur. Peki Mehmet Kavala kimdir? Ne iş yapar? Osman kavala ile ilgili çok önemli iddialar dolanıyor.

Osman Kavala "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Savcılığın sevk yazısında Kavala'nın "Gezi olayları eylemlerin yöneticisi ve organizatörü olduğu" iddiası ile "Darbenin organizatörü Hanry Jak Barkey ile yoğun irtibat kurması" ifadeleri yer aldı.

Osman Kavala daha önce de, 19 Ekim 2017 günü Gaziantep dönüşü İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı. Kavala grubunda yönetici olarak çalışan Osman Kavala, babası Mehmet Kavala'nın vefatından sonra yönetici olmuş ve çeşitli toplumsal kuruluşlarda yönetim kurulu üyeliği yapmıştı.

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin gözaltına alınan Osman Kavala, 1 Kasım 2017 günü  ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' suçlarından tutuklanmıştı.

Kavala ile ilgili önemli iddialara yer verilen haberlerde,  “Kavala’nın 'toplum yararına ve sosyal misyon ifa ediyor' görüntüsüyle fonladığı onlarca dernek ve vakfın, PKK, DEAŞ, FETÖ, DHKP-C ile doğrudan temasları oldu. Türkiye’de faaliyet yürüten TESEV, Açık Toplum ve PODEM gibi üst çatı organizasyonlarını kullanarak oluşturulan faaliyet ağı, Berghof Foundation, Chrest Foundation, Horizon 2020, Raoul Wollenberg İnstitute Of Human Rights ve Hollanda Kraliyet ailesi gibi bir çok dış yapı tarafından tarafından destekleniyor. Türkiye’nin Soros’u olarak nitelendirilen Kavala’nın Gezi ve Hendek provokasyonlarının da kilit ismi olduğu iddia ediliyor.” şeklinde iddialara yer verilmişti.

Yine ilgi haberlerde ‘Kızıl Soros’ lakabıyla gündeme gelen, İletişim yayınlarının kurucularından olan Kavala; TESEV yönetim kurulu üyeliği, Açık Toplum Enstitüsü'nde danışma kurulu üyeliği ile Helsinki Yurttaşlar Derneği üyeliği yapıyor.

Osman Kavala'nın son tutukllanmasının ardından Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri Twitter’dan paylaştığı mesajda “Osman Kavala’nın İstanbul’da gözaltına alınması çok rahatsız edici. Avrupa Parlamentosu’nda serbest bırakılması için acil çağrı başlatılmasını teklif edeceğim” dendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise “Türkiye’de endişe verici verici bir eğilim var” diyerek Kavala’yı savunmuştu. Fransa Dışişleri Bakanlığı ise Kavala’nın gözaltına alınmasını “kaygı verici” olarak değerlendirmişti. 

OSMAN KAVALA KİMDİR?

1957 yılında Paris'te doğan Osman Kavala, Mehmet Kavala’nın oğludur. Peki Mehmet Kavala kimdir? Ne iş yapar? 

İstanbul Robert Lisesi’ni bitirdikten sonra Manchester Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan   Osman Kavala'nın babası Mehmet Kavala’dır. Mehmet Kavala 1982 yılında vefat etti. Ardırdan oğlu olan Osan Kavala, Grubu’nda yönetici olarak çalışmaya başladı. Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşların Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulunan Osman kavalı'nın hayatı ile ilgili bazı detaylar şöyle:

Kavala, Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan ve babasının ölümünden sonra 1982 yılında Kavala Grubu şirketlerinin yönetimini üstlendi. 12 Eylül sonrasında yayıncılık faaliyeti yoluyla, 1983 yılında İletişim Yayınları’nın kuruluşuna katıldı. Sonraki yıllarda yürüttüğü çalışmalarda hedeflerine kültürel çeşitliliğin tanınması, kültür sanat diyaloğu ve kültürel işbirliğini eklendi.

1999 depremi ardından aktif iş hayatını bırakıp tamamen sivil toplum alanına yönelen Osman Kavala, Türkiye’de 1990’lardan itibaren gelişmeye başlayan sivil toplum hareketliliğinin aktörlerinden biri oldu.

Pek çok farklı sivil toplum kuruluşunun oluşumunda ve çalışmalarında yer alan Kavala, 2002 yılında bu alandaki çalışmalarını kültür sanat alanında yoğunlaştırdı. 

Diyarbakır Sanat Merkezi (DSM) İstanbul’dan ve Avrupa şehirlerinden sanatçıların ziyaret ettiği, yerel sanatçılarla tanıştığı, ortak projeler tasarladığı herkese açık bir mekân oldu. 2005 yılında açılan Kars Sanat Merkezi ise, 2009 yılındaki kapanışına kadar, kentin çok amaçlı tek salonu olarak sadece Kars için değil Türkiye, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan için bir kültürel iletişim ve etkinlik merkezi olarak çalışmalar yaptı.

2010’a gelindiğinde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne kabulüne ilişkin müzakere sürecinin hazırlıkları sürerken Anadolu Kültür de Avrupa ile Anadolu kentleri arasında bağlar kuracak çalışmalara ağırlık verdi.

 2011 yılından itibaren yürütülen TANDEM programı da Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında kültür yöneticilerine yönelik uzun vadeli işbirliklerini destekledi.

 2012’de başlayan BAK projesi ile Türkiye’nin farklı bölgelerinden gençler ortak sanatsal üretim için danışmanlar eşliğinde birlikte çalıştı.

Anadolu Kültür’ün sivil toplum arasında bölgesel işbirliği, anlayış ve barış kültürünü geliştirme kapsamında yürüttüğü ve desteklediği pek çok farklı çalışma arasında ise Ermenistan-Türkiye Gençlik Senfoni Orkestrası, Ermenistan ve Türkiye’den gençleri bir sözlü tarih çalışması kapsamında biraraya getiren Birbirimizle Konuşmak projesi, Türkiye-Ermenistan Sinema Platformu, Gomidas 140 Yaşında ve In Memoriam konserleri...

Osman Kavala, ana uğraşı olan ve 2017 yılında 15. yılını dolduran Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanısıra Açık Toplum Vakfı, TESEV, TEMA Vakfı, Tarih Vakfı, Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı gibi pek çok sivil toplum örgütünde kurucu üye, yönetim kurulu üyesi veya danışma kurulu üyesi olarak bulundu.

Genel olarak bakıldığında Osman Kavala, Türkiye’yi dizayn etmeye yönelik sayısız girişime gizli ya da açık bu kadar desteğine rağmen bugüne kadar kimler korudu? bunca yıl boyunca kendisini “dokunulmaz” kılan bağlantılar neydi? Osman Kavala ile ilgili son zamanlarda önemli iddialar ortaya konuluyorken, daha önce bunlar bilinmiyor muşdu? 15 Temmuz öncesi'kavala ile ilgili neden sessiz kalındı?

Osman Kavala’nın  Afrin başta olmak üzere Kamışlı, Munbic, Aynel Arap, Tel Abyat, Rakka ve Haseke bölgelerini işgal eden PKK-PYD terör örgütüne yardımların sevk ve idaresi ile Avrupalıların bölgeye yatırımları ÇOK konuşuldu. PKK’ya nakit transferi, inşaat, gıda, tarım, demokratik toplumu yeniden inşa etme, demokratik bilinci geliştirme, vatandaşlık bilinci, eğitim gibi projeler adı altında bir çok iddialar ortaya koyuldu.  Başta Alman vakıfları olmak üzere 70’ten fazla dernek ve vakıf PKK’yı fonladığı, Uzun zamandan beri örgüte destek verdiği, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep ve Hatay’da bölücü toplantılar düzenlediği yazılıp çizildi.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında iş adamı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 1'i tutuklu 6'sı firari 16 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan yargılandığı davada çıkan kararla birlikte Sanıklar tüm suçlardan beraat etti. Peki Gezi Parkı kalkışmasının finansörü olduğu iddia edilen Osman Kavala bu kadar kolay bir şekilde işin içinden nasıl sıyrıldı?

Şimdi ise Osman Kavala, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü '17-25 Aralık kumpas' soruşturmaları ile 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenilen Kavala dün akşam adliyeye sevkedildi. Osman Kavala, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu