Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Bunları Biliyor mu?

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) ne zaman kim tarafından kurulmuştur? Derneğin kurulmasında amaç nedir.?

Güncel 08.10.2016, 22:57
Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Bunları Biliyor mu?
Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) ne zaman kim tarafından kurulmuştur? Derneğin kurulmasında amaç nedir.?

TAYAD, 12 Eylül Darbesi'nden sonra kurulmuştur. Sözde; cezaevlerinde işkence gören mağdurlar ve onların yakınları bir araya gelerek TAYAD’ı kurmuşlardır. Ancak TAYAD üyelerinin Hak ve hukuku sokaklarda haksızlık ve hukuksuzluk yaparak aramaları çeşitli tepkilere de neden olmuştur. Silahlı sol örgütlerin sivil savunucuları durumundadır TAYAD.

Normal hükümlü ve tutukluların yüreği acı dolu, hasret dolu aileleri bu tip derneklere kanmaması için bir hatırlatma babından, bir bilgi açısından bu satırları yazıyoruz.

BUNLAR KULAĞA HOŞ GELİR

12 Eylül askeri darbesini eleştiren, darbenin karşısında duran, İnsan haklarını savunan ve binlerce mağdur yaratan askeri rejime karşı olan bir grup insanlar tarafından oluşturulmuştur.” Çok ideal bir tavır, kulağa hoş gelen söylemler her ne kadar dikkat çekse de bu derneğin üyeleri tarafından yapılan her organizasyonun arkasından farklı örgütlerin çıkması dolayısıyla da devlet nezdinde itibar kaybına uğramışlardır. Halk nezdinde de itibar görmemiş ve büyük tepkileri üzerlerine çekmişlerdir.

1984 yılında Dayı kod adlı Dev-Sol lideri Dursun Karataş isimli terörist başının talimatı ile kuruluş aşamasına giren TAYAD, PKK’nın sivil toplum örgütü olarak ta anlaşılmaktadır. TAYAD’ın aslında normal hükümlü ve tutuklularla veya aileleriyle işi yoktur. Bu yüreği acılı insanlardan nemalanmaya çalışırlar sadece. Yani asıl istediklerine ulaşabilmeleri için kullanırlar bu insanları. 

3 Eylül 1986'da kurulan bir sivil toplum kuruluşu olan TAYAD, bir çok organizasyonların, bir çok açlık grevlerinin altına imza atmıştır.yaklaşık 120 üyesi bulunan TAYAD’ın Türkiye genelinde bir çok sivil toplum kuruluşlarından da destek almaktadır. TAYED tarafından  düzenlenen yürüyüşler, oturma eylemleri ve açlık grevi eylemleri münasebetiyle polisle karşı karşıya getiren eylemlerinden dolayı zaman zaman faaliyetleri mahkemeler tarafından askıya alınmıştır.

TAYAD’ın kuruluşundaki amacının dışında zaman zaman siyasi faaliyetler içinde de bulunduğu görülüyor. Sol tandaslı bir organizasyon olan TAYAD, sol örgütlere ve Terör eylemlerinden tutuklu bulunanlara destek vermekten dolayıda vatandaşın tepkilerine neden olmuşlardır. TAYAD daha çok provakatif bir tutum izlediğinden tepkileri üzerine çekmiştir. Devrimci sol örgütlerin savunucusu durumundadırlar. Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu, TAYAD ve benzeri kuruluşların amacı, halkı provoke etmek olduğunu söylemişti.

Aysel çeltik

 
Yorumlar (0)