TÜYAP Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Tüyap ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Dünya fuarcılık alanında iddialı çıkışlar yapan Tüyap, aynı zamanda Ülkemizin bölgelerinde, şehirlerinde ekonomiye ve istihdama katkı sunmasıyla da önemli oluyor.

Güncel 02.11.2019, 14:47
TÜYAP Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Türkiye'de 400’ün üzerinde fuar yapılıyor. Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar fuar düzenlenmiyor.ülkemizde ise 180 tane fuar firması bulunuyor. Tüyap yılda 100 fuar düzenliyor. TÜYAP bu fuarların %40’ını İstanbul’da %60’ını ise İstanbul dışında yapıyor. Bu düzenlenen fuarların tamamına yakını ise Uluslararası marka olmuş fuarlardır. İstanbul dışında yapılan fuarlar o bölgenin ekonomisine, üretimine, istihdamına ve ihracatına katkı sağlıyor.

 Araştırmalarımdan elde edilen verilerine göre, şehir dışından gelen bir ziyaretçi fuarın olduğu şehirde en az 1.2 gün kalmaktadır. Bu zaman zarfında ortalama 800- 900 lira para harcıyor. Toplamda o şehrin ekonomisine büyük bir rakam katılıyor. Yapılan açıklamada, "İstanbul’un ulusal bazda yaptığı fuarları devralıyor. Bundan on sene önce İstanbul’da yapılan fuarlar ulusal fuarlardı. Şimdi İstanbul’da yapılan fuarlar uluslararası fuarlar olarak bir dünya fuarları haline geliyor İstanbul dışında yapılan fuarlarda İstanbul’un eski görevini alıp ulusal bazda fuarlar haline geliyor."

TÜYAP Grubu’nda 650 kişi çalışıyor. TÜYAP'ta çalışanların 150’si Anadolu’da görev yapıyor. Anadolu’da çalışan personel o bölgenin ve o yörenin insanıdır. Çalışanlar TÜYAP bünyesinde bulunuyor. 

Dünya fuar pazarı 26 milyar dolar. 26 milyar dolarlık pastadan Türkiye, 450 milyon dolar pay alıyor. Pazardan en büyük payı TÜYAP ile ortaklık yapan Reed Exhibition %1 ile alıyor. Şirketin yıllık cirosu ise 1.5 milyar dolardır.

İkinci büyük İngiliz firma, ITE. Ortak özellikleri ise fuar merkezlerinin olmamasıdır.

Dünya üçüncülüğü ve dördüncülüğü ise Hannover Messe ve Messe Frankfurt ile Almanlar'dır.

Dünyada yılda 30 bin fuar yapılıyorsa bunun 6 bini Çin’de düzenlenmektedir. 

Tüyap, yurt içinde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Sakarya, Samsun ve Trabzon, yurt dışında da Amman, Moskova, Sofya, Kahire, Tahran, Tiflis ve Üsküp ofisleri ve 24 ülkedeki temsilcilik ağıyla, dünyada ve ülkemizde fuarcılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından birisi olmuştur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)