TÜYAP Samsun 5. Tarım Fuarı Bölge Ekonomisine Can Kattı

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Samsun 5. Tarım Fuarına Ülke Genelinden 53.733 Profesyonel Ziyaretçi katıldı.

Güncel 30.09.2019, 12:57 30.09.2019, 13:34

TÜYAP Samsun 5. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarında 10 ülkeden yaklaşık 70 aşkın alım heyeti ağırlandı.Fuarda yoğun ikili iş görüşmeleri ile ihracata yön verecek iş bağlantıları sağladı.

ziyaretçilerden büyük ilgi gördüğü TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nin onur konuğu Vezirköprü oldu. Samsun, yurtiçinden ve yurtdışından binlerce ziyaretçi ağırladı. 10 bin m² kapalı 40 bin m²’si açık olmak üzere toplamda 50 bin m²’lik alanda 83 katılımcı firma ile kapılarını ziyaretçilerine açan Fuar, 5 günde 53.733 ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Artvin'den Sinop'a, Yozgat'tan İzmir’e kadar özellikle Karadeniz ve İç Anadolu olmak üzere 30'un üstünde şehirden Samsun 5. Tarım Fuarı'nı ziyaret etmeye gelen çiftçiler ve sektör temsilcileri; katılımcı firmalar ile ürün ve hizmetleri hakkında verimli görüşmeler gerçekleştirildi. Bayilik ve mal alımı konusunda önemli iş bağlantılarının kurulduğu fuar süresince önemli satın almalar gerçekleştirilirken, Fuar sektör temsilcileri başta olmak üzere ziyaret eden çiftçilerden katılımcı firmalara birçok kesimin memnuniyetini kazandı.

Bölgenin İhracatı Canlanıyor

Fuar yoğun ikili iş görüşmeleri ile ihracata yön verecek iş bağlantıları sağladı.

Cezayir, Irak, Lübnan, Sudan, Umman, Gürcistan, Romanya ve İtalya’dan fuara gelen ziyaretçiler; enerji dönüşüm sistemleri, danışmanlık hizmetleri, tarımsal mekanizasyon sistemleri, hayvancılık tesisleri, hayvancılık makine ve ekipmanları, traktör, zirai ilaçlar, seracılık, tohum-fide, sulama sistemleri, hırdavat firmaları ile öne çıkan fuarda önemli görüşmeler ve satın almalar geçekleştirildi.

Onur Konuğu:Vezirköprü

Samsun 5. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nda, Vezirköprü bu yıl fuarın ''Onur Konuğu'' oldu. Fuarda Vezirköprü tarımsal ürünlerinin tanıtılmasının yanı sıra Vezirköprü’ye özgü ikramlar da ziyaretçilere tattırıldı.

Etkinlikler

Fuar’da tarım sektörüne ilişkin konferanslarda, alanında uzman akademisyenler, mühendisler ve sektör temsilcileri bölge için önem arz eden konularda seminerler verdi. Samsun’da Kenevir Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan Güçlükler ve Çözüm Önerileri, Arıların ilginç Yaşamı, Süt Hijyeni ve Peynir, Ziraat Odaları İşlev ve Faaliyet Alanları, Fındıkta Bitki Besleme ve Zararlı Mücadelesi gibi konularda konferanslar verildi.

TÜYAP Samsun 5. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı gelecek yıl 9 – 13 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşecek.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
18°
parçalı az bulutlu