'Ukrayna Sorunu Sonrası Avrupa Güvenliği' Paneli

Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından “Ukrayna Sorunu Sonrası Avrupa Güvenliği” konulu panel, İncek Kampüsü Konferans Salonunda düzenlendi.

Güncel 10.05.2022, 21:21
'Ukrayna Sorunu Sonrası Avrupa Güvenliği' Paneli

“Ukrayna Sorunu Sonrası Avrupa Güvenliği” konulu panel, İncek Kampüsü Konferans Salonunda düzenlendi. Panele, Ufuk Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. Haluk YETKİN, Mütevelli Heyet Üyeleri, akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler katıldı.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sertaç Hami BAŞAREN’in moderatör olduğu panelde, Prof.Dr. Çınar ÖZEN ‘Avrupa Güvenliği ve ABD’, Prof.Dr. Erdem DENK ‘Ukrayna Savaşı’nın Avrupa Norm Güvenliğine Etkisi’, Prof.Dr. Erel TELLAL ‘Avrupa Güvenliği ve Rusya’, Prof.Dr. Funda KESKİN ATA ‘Avrupa Güvenliği ve BM’, Dr. Ahmet Bülent MERİÇ ‘Avrupa Güvenliği ve NATO’ başlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Prof.Dr. Funda KESKİN ATA, konuşmasında Güvenlik Konseyi’nin işlevi ve işleyişi hakkında bilgi verdi ve ardından Rusya’nın Ukrayna saldırısının ardından gerçekleştirdiği toplantıları hatırlattı.

ÜRETİM BİÇİMİ VE İLİŞKİLER DEĞİŞTİ

Üretim biçimi ve ilişkilerin değiştiğinin altını çizen Prof.Dr. Erel TELLAL, bu değişimin farklı nedenleri olduğunu ve pandeminin bu durumun tetikleyicilerinden biri olduğunu ifade etti. Rusya- Ukrayna Savaşı’ndaki ekonomik nedenlere dikkati çeken Prof.Dr. TELLAL, “2008 krizinden sonra zaten kapitalist ekonomide bir şeylerin değiştiği ve dönüştüğü gözüküyordu. Üretim biçimi ve ilişkileri değişiyor. Ve o savaşsız olmuyor. Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın böyle ekonomik temelleri olduğunu düşünüyorum.”

ORTA VADEDE ABD VE AVRUPA ZARARLI ÇIKACAK

Prof.Dr. Erdem DENK, son iki yüzyıldır Avrupa merkezci bir dünya ve uluslararası hukuk düzeni içinde yaşanıldığını belirterek, Ukrayna Savaşı için “Avrupa, normatif değerlerine sahip çıkmadı” diye konuştu. Avrupa’nın oluşmasında, Rusya ile bir zıtlık olduğu kadar tamamlayıcılık ilişkisi olduğunu vurgulayan Prof.Dr. DENK, “Rusya’ya yönelik yaptırımlar, şimdiye kadar görmediğimiz boyutlarda galiba. Başka dönemlerde bu kadar büyük yaptırımlar olmuş mu hiç emin değilim. Rusya’yı tamamen kapitalist sistem cezalandırıyor şu an. Bence sistem bunu, kendinden olmayana yapmaz. Bu şunu gösteriyor, Rusya oyunun kurallarına aykırı davrandı. Bu süreçten orta vadede özellikle ABD’nin ve Avrupa’nın ciddi zararlı çıkacağını düşünüyorum.”

PROF.DR. ÖZEN: “ABD, AB ÜZERİNDEKİ KONTROLÜNÜ ARTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Oyunu kuran gücün ABD olduğunu anlatan Prof.Dr. Çınar ÖZEN, şöyle konuştu: “ABD’nin stratejisini takip ediyoruz, ABD’nin belirlediği çok görünür olmasa bile birtakım hesaplar çerçevesinde belirlediği planlar ilerliyor ve onun sonuçlarıyla uğraşıyoruz gibi. Dolayısıyla biz Avrupa Birliği güvenliğiyle uğraşsak da Avrupa Birliği güvenliğiyle ilgilensek de aslında karşımızda duran şey, Amerika Birleşik Devletleri. ABD soğuk savaş sonrası döneme adapte olmaya çalışıyor. Bu adaptasyonda da başarılı olmadığını söyleyebiliriz. İstikrarlı bir düşüşü var ABD’nin. Rusya Savaşı’yla da aslında ABD, Rusya-AB ilişkilerini yeniden düzenlemeye çalışıyor. ABD, AB üzerindeki kontrolünü artırmaya çalışıyor. Yeni bir hegemonik bir liderlik inşa etmeye çalışıyor.”

DR. MERİÇ: “BU BİR JEOPOLİTİK SAVAŞ”

Dr. Ahmet Bülent MERİÇ, NATO’nun Ukrayna Savaşı karşısındaki tutumunun Türkiye açısından büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, Türkiye’nin Ukrayna Savaşı’na yönelik politikasını NATO’ya göre ayarlamak mecburiyeti olduğuna işaret etti. Bugüne kadar Türkiye’nin başarılı ve dengeli bir politika sergilediğinin altını çizen Dr. MERİÇ, söz konusu politikanın sürdürülebilir olup olmadığının sorgulanması gerektiğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: “Malumunuz birkaç hafta önce Türkiye hava sahasını Rus uçaklarına kapatmak zorunda kaldı. Kanaatimce bu baskılar yavaş yavaş Türkiye üzerinde hissedilecek. Onun için Türkiye’nin, Ukrayna Savaşı’ndaki diplomasisini iyi yönetebilmesi için Brüksel’de çok iyi çalışması gerekiyor. NATO’daki konsensus sisteminden çok iyi yararlanması gerekiyor. Ukrayna Savaşı, esasen bir fetih savaşı değil. Tabii ki ekonomik boyutları var. Oligarklar gerçeği çok önemli. Ama bu bir ekonomik savaş da değil. Bu bir jeopolitik savaş. Bu bir büyük güçlerin savaşı. Ve Ukrayna araçsallaştırılmış durumda.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)