Ülkü Ocakları Perma kültür Projesi (Permakültür Nedir)

Ülkü Ocakları Perma Kültür projesini başlattı. Her alanda bilinçli ve kültürlü nesiller yetişmesi için çalışmalarına devam eden Ülkü Ocakları gelecekte yaşanabilecek sorunları önceden görerek önlem alıyor. Peki nedir bu permakültür?

Güncel 06.09.2021, 21:01 07.09.2021, 10:18
Ülkü Ocakları Perma kültür Projesi (Permakültür Nedir)

Permakültür nedir? merak ediliyor. Özellikle şehirlerde, değerlendirilebilir alanlarda herkesin kendi sebze ve meyvesini yetiştirmesini ve bunun da sürdürülebilir olmasını sağlayan bir tasarım modeli olan Permakültür yaygınlaşıyor.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı, Ahmet Yiğit Yıldırım, "Ülkü Ocakları olarak, gelecekte ülkemizde ve dünyada yaşanabilecek sorunlara bugünden kurtarıcı çözüm yolları hazırlıyor ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz." diyor.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, geleceğin büyük Türkiye’sini inşa ederken, her alanda bilinçli ve kültürlü nesiller yetişmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Yapılan açıklamada, "Ülkü Ocakları olarak dünyada ve ülkemizde yaşanabilecek sorunlara yönelik çözümler üretebilmek adına çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yaz döneminde ise tüm il ve ilçe ocaklarımızda Permakültür yani sürdürülebilir Tarım projemizi başlatıyoruz." deniliyor.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı, Ahmet Yiğit Yıldırım, sosyal medya Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Permakültür Porejesi için şunları söyledi: Ülkü Ocakları olarak, ülkemizde ve dünyada yaşanması öngörülen sorunlardan birisi olan “Küresel Gıda Krizi”ne yönelik çözüm üretmek adına Permakültür çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Permakültür ; özellikle şehirlerde, balkon, teras ve bahçe gibi değerlendirilebilir alanlarda herkesin kendi sebze ve meyvesini yetiştirmesini sağlayan ve bunun da sürdürülebilir olmasına olanak tanıyan bir tasarım modelidir.Türk gençliği ve vatanımızın her kesimden insanı ile Permakültür ’ü günlük hayatımıza entegre ederek bu proje ile birlikte, gelecekte ülkemizin hem kendine yeten hem de dünyaya ihracat yapabilen tarım devi bir ülke olmasını hedefliyoruz.

Permakültür Nedir?

Permakültür, tanım olarak İngilizce permanent (kalıcı) ve agriculture (tarım) kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır.Permakültür, isim babası Bill Mollison şöyle tarif eder: Doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. Permakültür, insan ile arazinin, gıda, enerji, barınak gibi tüm maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayak şekilde ahenkle bütünleşmesine imkan tanımaktadır.

Permakültür, doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. Üzerinde yaşayan insanlar ile arazinin, gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayan ahenkli bütünleşmeleridir.

Permakültür tasarımı, kavramsal, maddi ve stratejik bileşenleri tüm canlıların yararına çalışan bir model içinde bir araya getiren bir sistemdir. Permakültür’ün arkasındaki, doğaya aykırı olmaktan ziyade onunla birlikte çalışma, uzun süreli düşüncesizce hareket etmekten ziyade uzun süreli özenli gözlem yapma, sistemlerin sadece bir ürününün peşinde koşmaktan ziyade onlara bütün işlevleriyle bakma ve sistemlerin kendi evrimlerinin gerçekleşmesine izin verme felsefesidir.

Permakültür Amacı Nedir?

Permakültürün amacı bitki, hayvan ve insanları doğa içerisinde bir araya getirerek bakımı kolay, istikrarlı ve kendi kendine yeten üretim sahaları oluşturmaktır.

Permakültürün pratik uygulamaları

 1. Yağmur suyunun biriktirilmesi ve su ihtiyacı için kullanılması
 2. Gübreleme için kompost yapımı
 3. Toprak iyileştirme amacıyla baklagil ekilmesi
 4. Toprak sağlığı ve ürün verimliliği için birbirini dengeleyen ürünlerin bir arada yetiştirilmesi
 5. Hayvansal ve bitkisel üretimin aynı anda gerçekleştirilmesi
 6. Yaban hayatının korunması ve kendi iç dengesiyle devam etmesi için özel alanlar ayrılması
 7. Yüksek biyolojik çeşitliliğin sağlanmasıyla zararlı böceklerle mücadele etmek için kimyasal kullanımına gerek kalmaması
 8. Zararlı ot ve böceklerle mücadele için emek ve zaman harcanmaması nedeniyle işçilik masraflarının azalması

Permakültürün Faydaları Nedir?

 1. Bozulmuş doğanın, toprağın yeniden canlandırılması;
 2. Gıda ormanları ile ihtiyaç olunan besinlerin doğal yollardan, az emekle üretilmesi;
 3. Doğayı bozmadan, kirletmeden ihtiyaçtan daha fazla ürün alınabilmesi ve bu ürünlerin artan insan nüfusunu beslemede kullanılabilmesi
 4. İhtiyaç olunan enerjinin önemli kısmının üretilebilmesi ve fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılması;
 5. Çok daha güzel, doğal bir ortamda yaşayabilme, çok daha anlamlı ve keyifli bir hayat sürebilme imkanı vardır.
Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)