Ülkü Ocakları Raporu ve Felaketler

Batı Karadeniz’de şiddetli yağışlar sonrası medyana gelen sel felaketlerinin yaşandığı bölgelere Ülkü Ocakları desteklerini aralıksız sürdürüyor.

Güncel 14.08.2021, 13:48 14.08.2021, 17:49
Ülkü Ocakları Raporu ve Felaketler

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Sel felaketi dolayısıyla açıklamada bulunarak, Ülkücülerin, milletimizin dara düştüğü her yerde canla başla mücadele ettiğini belirtti.

Batı Karadeniz’de şiddetli yağışlar sonrası medyana gelen sel felaketlerinin yaşandığı bölgelerde Ülkücü gençler çalışmalarını sürdürüyor. Sosyal medya hesaplarından paylaşımlarda bulunan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, "yaşanan #selfelaketi üzerine bölgede oluşan mağduriyetleri ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek için yürütülen müdahale çalışmalarına desteklerini aralıksız sürdürüyor. Ülkücüler, milletimizin dara düştüğü her yerde canla başla mücadele ediyor." dedi.

Ülkü Ocakları teşkilatları, sel felaketlerinin yaşandığı bölgelerde zarar gören vatandaşlara erzak ve yardım araçlarıyla ulaşıyor. sosyal medya hesaplarından destek paylaşımları ve sık sık çağrılarda bulunuyor.

Yapılan sosyal medya paylaşımlarında, “Ülkü Ocakları olarak selden zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Ülkü Ocakları her daim Büyük Türk Milletinin Hizmetindedir. Rabbim aziz milletimizi her türlü felaketlerden korusun” ifadeleri kullanıldı.

Yapılan açıklamalara göre, Batı Karadeniz bölgesindeki etkili aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta meydana gelen sel ve su baskınlarında son bilgilere göre 44 vatandaş hayatını kaybetti.

AFAD’dan yapılan son açıkla şöyle:

“Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu'da 36, Bartın'da 1, Sinop'ta 7 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 9 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir ” 

ÜLKÜ OCAKLARI RAPORU FELAKETLERİ ÖNGÖRMÜŞTÜ

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, 27 Mart 2023 tarihde yaptığı açıklamada  "İklim Krizi ve Türkiye Raporu" hazırlandığı aktarmıştı.

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, Dünyada hissedilen birçok soruna çözüm üretmek, çözüm yollarına erişebilmek adına çalıştıklarını belirtmişti.

"Artık sürekli duymaya başladığımız sel, fırtına, kuraklık, yangın ve benzeri haberler, iklim krizinin bizim için artık uzak bir hedef olmadığını göstermektedir. Yaklaşan tehlikenin ne olduğunu bilmek ve onunla mücadelede risk azaltmaya çalışmak, insanlığın ortak problemi haline gelmiştir." ifadelerine yer veren Genel Başkan Yıldırım, Dünyanın birçok noktasında iklim krizine karşı kırılgan noktalar bulunduğuna işaret ettikleri raporda,  Avustralya'da yaşanan büyük orman yangınları, ABD'de gerçekleşen büyük kasırgalar, Türkiye'de ve birçok ülkede yaşanan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan sel felaketlerinin, iklim krizinin yeryüzü üzerinde izlenen etkilerinden olduğu yolunda bilgiler sunmuştu.

Aynı zamanda Ülkü Ocakları Raporunda, Ülkemizin de  bulunduğu Akdeniz Havzası coğrafyası da iklim krizine karşı yerkürenin hassas bölgeleri arasında olduğu kaydedilmişti. Ayrıca, "Akdeniz Havzası'nda 2 derecelik bir sıcaklık artışı gerçekleşeceği, bu sebeple de beklenmeyen hava olayları, sıcak hava dalgaları, orman yangınlarının sayısında ve etkisinde artış, kuraklık ve bunlar dolayısıyla biyolojik çeşitlilik kaybı, turizm gelirlerinde azalma, tarımsal verim kaybı yaşanacağı öngörülmektedir." ifadelerine yer verilmişti.

Açıklamalar sonrasında bugün gelinen noktada, Ülkü Ocakları tarafından hazırlanan ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım tarafından sunulan raporun ve tespitlerin ne kadar doğru olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.

Ülkü Ocakları Bu tür afetlere karşı acil önlem alınması için çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442