Alexa

UNDP Başkanı Achim Steiner, Türkiye'ye Geliyor

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanı Achim Steiner, ikili iş birliği ve Küresel Hedeflerin finansmanını ele almak üzere Türkiye’ye geliyor. Achim Steiner kimdir?

UNDP Başkanı Achim Steiner, Türkiye'ye Geliyor

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Achim Steiner, üst düzey hükümet yetkilileri ile görüşmek ve kalkınma finansmanı konulu bir konferansa katılmak için Türkiye’ye iki günlük bir ziyarete hazırlanıyor.

Steiner, öncelikle İstanbul Kalkınma Diyalogları’nın (IDD) açılışını yapacak. Önümüzdeki 10 yıllık sürede sürdürülebilir kalkınmanın nasıl finanse edileceğinin tartışılacağı bu konferansta Steiner, iş dünyasından liderler ile de bir araya gelecek.

Steiner’in resmi ziyaretinde, UNDP ve Türkiye’nin ulusal, bölgesel ve küresel düzeydeki iş birliğinin ele alınması hedefleniyor. Steiner, Türk Hükümeti ve UNDP arasında hızla gelişen ilişkileri Ankara’da üst düzey yetkililerle değerlendirecek.

Achim Steiner Kimdir?

Achim Steiner, otuz yılı aşkın süredir sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliğine dayanıklılık ve uluslararası işbirliği alanında saygın bir küresel liderdir. Sürdürülebilirlik, ekonomik büyüme ve korunmasızlar için eşitliğin önde gelen destekçisi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin açık sözlü savunucusu olmuştur.

Birleşmiş Milletler sisteminin çeşitli kademelerinde görev yapmış; hem insani hem de kalkınma perspektifinden küresel sorunları ele alan Achim Steiner, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na katılmasından önce, Birleşmiş Milletler Çevre Programı’na başkanlık etmiş (2006-2016), devletlerin temiz teknolojiler ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapmalarına destek sağlamıştır. Ayrıca, Nairobi’de Birleşmiş Milletler Ofisi Genel Müdürü olarak da görev yapmıştır. Achim Steiner daha önce, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Genel Müdürü, Dünya Barajlar Komisyonu Genel Sekreteri gibi diğer önemli mevkilerde bulunmuştur.

Achim Steiner Afrika, Asya, Orta Doğu, Avrupa, Latin Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamış ve çalışmıştır. Oxford Üniversitesi Worchester College’dan Felsefe, Siyaset ve Ekonomi lisans diploması ve Londra Üniversitesi, Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’ndan (SOAS) yüksek lisans diplomasına sahiptir.

Achim Steiner Brezilya’da doğmuştur; hem Brezilya hem de Almanya vatandaşıdır. Halihazırda, Oxford Martin School Direktörü ve Oxford Üniversitesi Balliol College’da profesördür.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE

banner325