UTEF Bir İlke Daha İmza Attı

Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu (UTEF) ve UTEF’e bağlı Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı Derneği "UTEF 1. Uluslararası Farkındalık Festivali" düzenledi.

Güncel 14.12.2018, 16:57 14.12.2018, 18:10
UTEF Bir İlke Daha İmza Attı

Leman Gebizli Umut Işığı Dernek Başkanı Güldane Kaya, Engelli ve yaşlılar için her türlü fedakârlıkla çalışarak haklarını korumaya çalıştıklarını, hastane ve sağlık sorunları tedavi ve raporlarında desteklerini esirgemediklerini belirtti.

Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu (UTEF) ve UTEF’e bağlı Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı Derneği olarak, "UTEF 1. Uluslararası Farkındalık Festivali" düzenleyerek bir ilke daha imza attı.

UTEF BİR İLKE DAHA İMZA ATTI!

Murapaşa Belediyesi tarafından inşa edilen Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi Kültür Salonu'nda düzenlenen etkinlik iki bölümden oluştu. Birinci bölümde, Prof. Dr. Kaynak Selekler, katılımcılara "Yaşlılık, Unutkanlık, Aizheimer ve Sağlıklı Yaşam"la ilgili konferans verdi. Kaynak Selekler, çağımızın en tehlikeli ve korkunç hastalığının Aizheimer olduğunu vurgulayarak, insanlara kaliteli yaşam önerdi. Asrımızın en önemli yaşlılık hastalığı olan ve yaşlanan kişilerin korkulu rüyası haline gelen Alzheimer'in, göz ardı edilemez, hafife alınamaz bir halk sorunu olduğuna dikkat çekerek, "Orta yaşlarda alınabilecek tedbirlerle başlangıcının geciktirilebileceği bireylere öğretilmelidir. Gençlere çok uzak gibi görünen bu hastalık, yılların süratle geçmesiyle güncel bir sorun oluyor. Toplumun her kademesinin Alzheimer hastalığı için bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekiyor. Alzheimer hastalığı için yapılan hiçbir faaliyet abartma olarak kabul edilemez. Durumu hafife alanlar, sanki kendileri hiç yaşlanmayacaklarmış gibi, olsa olsa kendilerini kandırıyorlar" ifadelerini kullandı.

Konferans sonrası Selekler, Yazmış olduğu kitapların satışından elde edilen geliri ise Leman Gebizli Umut Işığı Derneğine bağışladı.

"Antalyalılara ve dostlarımıza farklılıklar yaşatmayı hedefliyoruz."

Leman Gebizli Umut Işığı Dernek Başkanı Güldane Kaya burada yaptığı konuşmasında, "Federasyonumuz ve Derneğimiz olarak bu gün bu binada ilk etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Engelli ve yaşlılarımız için her türlü fedakârlıkla çalışarak haklarını korumaya çalışıyor, hastane sağlık sorunları tedavi ve raporlarında desteklerimizi esirgemeden yanlarında oluyor. Tekerlekli sandalye, gıda paketleri, kıyafet, eşya yardımı ve her şeyden önemlisi üniversite öğrencisi Kız Çocuklarına burs sağladıklarını belirtikten, Kaya bundan böyle her yıl Aralık ayında UTEF Uluslararası Farkındalık Festivalini düzenleyerek Antalyalılara ve dostlarımıza farklılıklar yaşatmayı hedefliyoruz. Bu Esnada temsilcilerimizde Türkiye’nin dört bir tarafında bu günün farkındalığını vurgulayacak etkinlikler yapıyor. Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Programın arasında yapılan pişi, ayran ve diğer ikramlar ile ikinci bölüme geçildi.

Etkinliğin ikinci bölümünde, âdeta bir biriyle yarışan yöresel sanatçılar söyledikleri birbirinden güzel yöresel türkülerle ve yöresel halk oyunları ile etkinliğe ayrı bir renk kattı.

Gecede Türkülerin yanı sıra Türk Sanat Müziği ve rock müzikle de seyircilere unutulması zor bir gün yaşatıldı. İlki gerçekleştirilen Farkındalık Festivali, açılışı davul zurna ve folklor ekibiyle başlarken, açılış konuşmasını gerçekleştiren, Federasyon Genel Başkanı M.Mete Kaçar yaptığı konuşmada şöyle dedi:

SAĞLIKLI YAŞAM KÖYÜ

"Bizler sizler arasında bir köprüyüz, sizlere de bu köprüden ihtiyaç sahiplerimizi geçirmek kalıyor. Bugün bu köprü yine sizlerin sayesinde hizmet verdi ve 11 vatandaşımıza el ayak oldu 11 adet tekerlekli sandalye 11 kişi ile buluştu hayırseverlerimizden Allah razı olsun işte bizim görevimiz insanları birbiri ile buluşturmak. UTEF’te her zaman hizmet vardır. Biz sizlere bir nefes kadar yakınız. UTEF olarak bizler Kimsesizlerin kimsesi olmaya devam edeceğiz. En büyük projemiz de ‘’SAĞLIKLI YAŞAM KÖYÜ’’ Projesidir. Bu projeyi de 2019 da temellerini atarak gerçekleştireceğiz. En büyük özelliğimiz Federasyonumuz ve Derneklerimiz olarak asla elden para almayız. Bizlerin her şeyi resmidir. Bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız sadece bizim banka hesap numaramıza bağış yapabilir." dedi.

Gecenin Organizasyonunu Mehmet Evecen üstlenirken, gönüllü olarak sahne alan Gülhan Öz, Gülay Nacar, Ezo Yıldız, Sipsi ustası Hüseyin Demir, Av.Demet Yeşilkaya, Aysun Yıldız, Oya Demirel, Ozan Gündemi, Kübra Yılmaz bir birinden güzel şarkı ve türküleri seslendirirken Muhtar Memduh ve arkadaşları yöresel halk oyunları ile izleyenleri Coşturdu. Gece Jale Elif Şimşek’in karoğrafi dansıyla adeta seyircileri mest ederken sona erdi.

UTEF 1. Uluslararası Farkındalık Festivaline, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz’ın yanı sıra, Bazı Siyasi partilerin İl ve İlçe Başkanları, Dernek başkanları ile temsilcileri katıldı.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)