UTEF UMUTIŞIĞI KÖPRÜSÜ

Güncel 23.10.2022, 00:21
UTEF UMUTIŞIĞI KÖPRÜSÜ

Merkezi Antalya Muratpaşa Assim'de bulunan UTEF (Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu) Genel Başkanı  Güldane Kaya Kaçar yeniliklere imza atmaya devam ediyor.

Göreve geldiği günden bugüne kadar sürekli farklı çalışmalarla adından söz ettiren Genel Başkan Kaya Kaçar, kültür sanat etkinlikleri kapsamında Eğitimci - Aile Danışmanı Rukiye Orhan'ı ağırladı. Orhan, ASSİM Yerleşkesi Hamitbey Salonu’nda ‘Hızlı Okuma ve Anlama’ semineri ile hafızayı güçlendirmeye yönelik pratik bilgiler verdi.

UTEF Umutışığı Köprüsü aylık kültür sanat etkinlikleri kapsamında Hızlı Okuma ve Anlama semineri verdi. ASSİM Yerleşkesi Hamitbey Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Eğitimci -Aile Danışmanı Rukiye Orhan katılarak " Anlayarak hızlı okuma programında yaşadığımız yüzyıl bir bilgi çağıdır.

Bilgi daha hızlı çoğalmakta bizler ise dakikada 150 kelime ile 300 kelime arasında okuyabilmekteyiz. Oysaki günümüzün aydınları, dakikada ortalama 700 kelimeyi okuyup anlamaktadır. 'Hızlı Okuma Teknikleri Eğitiminde' amacımız; göz kaslarını geliştirip hızı artırmak ve konsantrasyon teknikleri ile anlama oranını yükseltmek" olduğunu belirtti.

Eğitim Programına Tübikam Akademi Başkan Yardımcısı Özer Satılmış Özgüç, Prof. Dr. Şıh Murat Kabukçu, İran Dostluk Derneği Başkanı Soosan Hariri, Kazakistan ve Avrasya devletlerinin Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Akmaral Ryspai, Hatay Dostlu Derneği Başkanı Hikmet Kenan Yozgatlı, Teke Yöresi Avşar Yörükleri Dernek başkanı ve UTEF Genel Başkan Yardımcısı Dilber Köse, Kalp Gözü Dernek Başkanı Fikriye Yıldızhan, Elmalılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Berrin Kavşar, Ckd Antalya Kepez Şube Başkanı Mutlugün Özturan ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı Derneği üyesi Müjgan Ünlü, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Rukiye Orhan dört saat süren ve beyin kapasitesine yönelik bilimsel çalışmalara değinerek başladı. Beynin de tıpkı beden gibi egzersize ihtiyacı olduğunu belirten Orhan hafızayı güçlendirme yöntemlerini de anlattı. Eğitime katılanlarla sohbet de eden Orhan, etkinlik sonunda kendilerini ağırladıkları için UTEF Genel Başkanı, Leman Gebizli Tüm Engellilere Umutışığı Dernek Başkanı Güldane Kaya Kaçar'a teşekkür etti ve "Hayatı Keşfet" adlı kitabını armağan etti. UTEF ve Leman Gebizli Umutışığı Genel Başkanı Güldane Kaya Kaçar ise Eğitimci Rukiye Orhan'a teşekkür ederek el yapımı özel Nasrettin Hoca tepsisi takdim etti.Tepsinin önemine değinen Başkan Kaya Kaçar, bu tepsi sekiz ay önce kaybettiğimiz rahmetli eşim ve UTEF Kurucu Başkanımız Sayın M.Mete Kaçar'ın özel eşyaları arasında kalan bir hatıra ve bu programda Mete Kaçar, başkanımızın zamanında planlanan fakat pandemiden dolayı ertelenen bir programdı, kendisini rahmetle anıyor, yad ediyoruz, bundan sonrada bu ve bunun gibi programlarımız devam edecektir" dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)