Alexa

Vali Başkanlığında, Siyasi parti Temsilcilerinden Centilmenlik anlaşması

Çorum’da siyasi partilerin il temsilcileri bir araya geldi. Referandum öncesi Valilik Onaylı centilmenlik anlaşması imzalandı.

Vali Başkanlığında, Siyasi parti Temsilcilerinden Centilmenlik anlaşması

16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesinde Vali Necmeddin Kılıç başkanlığında Çorum Valiliği’nde toplantı düzenlendi. Toplantıya; Ak Parti Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ, Cumhuriyet halk partisi İl Başkanı Hasan Suvacı, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mehmet Akif Aras’ın yanı sıra İl Garnizon Komutanı J. Alb. Fatih üstündağ, Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül katıldı. Yapılan koordinasyon toplantısında  Vali Kılıç ve siyasi partilerin il başkanları 6 maddelik bir protokola imza attı.


Konuyla ilgili açıklama yapan Vali Necmettin Kılıç, il başkanlarının örnek bir çalışmaya imza attıklarını belirtti. Vali Kılıç; “Her zamanki gibi Çorum’un birlik ve beraberliğini simgeleyecektir. Çorum’daki birlik ve beraberliği şartlar ne olursa olsun siyasi parti temsilcileri bunu sürdürme kararlılıklarının olduğunu ifade ettiler. aralarında bir protokol yaptılar. Ben il başkanlarımızın tamamına Çorum halkının huzurunda teşekkür ediyorum. Gerçekten çok seviyeli örnek, Avrupa toplumlarını imrendirebilecek etik anlayışı içerisindeler. Onların bu duruşu ve davranışları idarenin işini kolaylaştırıyor ve bize de güç veriyor. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye ifade etti.


Referandum sürecinde huzur ortamının devam etmesi özellikle hem sesten kaynaklı kirliliği hem de görüntü kirliliğine sebebiyet verilmemesi konusunda, AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi protokolu imzaladılar.

CENTİLMENLİK ANLAŞMASINDA NELER VAR?

-Siyasi partiler başkanları ve protokol üyeleri tarafından imzalanan protokol kapsamında halk oylaması süresince vatandaşlar arasında hoşgörü ve sevgi ortamının bozulmasına neden olacak faaliyetlerden uzak durulacak.

-siyasi partilerin birbirleriyle saygı ve karşılıklı anlayış dayalı propaganda faaliyeti yapacak. Ayrıca bu süreçte asayiş ve güvenlik yönünden  halkın huzur ve sükununun temini için araç plakalarının kapatılmaması, halk oylaması ve propaganda faaliyetlerinde kullanılan araç plakalarının açık olmasına özen gösterilecek.

-Protokol kapsamında el ilanı, afiş, pankart gibi materyallerin çevre ve görüntü kirliliği olmayacak şekilde kullanılmasına ve bu materyallerin yerlere atılmamasına özen gösterilecek.

-Halk oylaması süresince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer siyasi partilerin genel başkanlarının ziyaretleri hariç araç konvoyu yapılmayacak.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 16:08
YORUM EKLE

banner325