Van Sallanmaya Devam Ediyor; Bir Deprem Daha

Son olarak İran ve Manisa'da yaşanan sarsıntılar vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. AFAD yeni bir açıklama yaparak, yerin 4.03 kilometre derinliğinde 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldiği belirtti.

Güncel 24.02.2020, 19:18
Van Sallanmaya Devam Ediyor; Bir Deprem Daha

Merkez üssü Van, Saray ilçesi olan 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 5 kilometre olarak ölçüldü. AFAD açıklamasına göre göre, İran'ın Hoy kentinde saat 18.05'te yerin 4.03 kilometre derinliğinde 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği belirtildi. 

Önceki gün İran ve Manisa'da yaşanan sarsıntılar vatandaşları korkuttu. bu akşam 18.05'te ise 4.4 büyüklüğünde deprem ise uzmanları harekete geçirdi.

Ünlü Jeoloji Mühendisi İshak Yılmaz ve deprem uzmanı Orhan Tatar, Van’da 9 kişinin ölümüne sebebiyet veren İran depremi ile ilgili açıklamada bulunarak vatandaşları uyardı.  Dün sabah saatlerinde yaşanan 5.9 büyüklüğündeki sarsıntı nedeniyle kişinin hayatını kaybettiği açıklaması Bakan Soylu tarafından yapılmıştı. 37 vatandaşın yaralı olduğu gelen bilgiler arasında. Konuyla ilgili ünlü Jeoloji Mühendisi İshak Yılmaz ile deprem uzmanı Orhan Tatar önemli son dakika uyarıları şöyle:

Jeoloji Mühendisi Dr. İshak Yılmaz Van Başkale'de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremle ilgili,  "4, 4.5 büyüklüğünde depremler üretebilir. Yeni yıkımlara meydan verebilir. Kış mevsimi nedeniyle yapının üzerinde bulunduğu zemin biraz daha gevşemiş vaziyette. Dolayısıyla hasarı daha da arttıracak bir etken olacaktır. Küçük depremler bile heyelanlar oluşturarak bölgeyi etkileyebilir. Çığ tehlikesi çok çok önemli. Yamaçlardaki karla çığ etkisi yaratabilir. Çığ tehlikesi olan yerlere çok çok dikkat edilmesi gerekir."

"Bu tür depremlerden sonra meydana gelebilecek artçı sarsıntılar bölgede çığ riskini daha da arttıracaktır. Vatandaşlarımız şu an hareket halindeler. Buna dikkat etmek gerekiyor. Çığı muhakkak göz ardı etmemek gerekiyor."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu