Alexa
banner314

VESTED'ten “500 beldeye, 500 Veteriner Sağlık Teknisyeni istihdamı” Kararı

VESTED Derneği Genel Başkanı Ömer Satin, mesleki istişarelerde bulunmak üzere Samsun'a geldi. Yapılan istişarede ülke hayvancılık ekonomisini ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerini de ilgilendiren bir dizi kararlar alındı.

VESTED'ten “500 beldeye, 500 Veteriner Sağlık Teknisyeni istihdamı” Kararı
banner327

VESTED Derneği Genel Başkanı Ömer SATİN ve beraberinde Yönetim Kurulu üyesi Bekir ESKİCİ mesleki istişarelerde bulunmak üzere geldiği Samsun'da VESTED eski Şube başkanlarından Şevki ÇUBUK un kızının düğün merasimine katıldı.

Gelemen Veteriner Tarım Meslek Lisesinin mezuniyeti kep atma töreni ve Samsun VESTED ile istişare toplantılarına ev sahipliği yapmış bir dizi kararlar alınmış ve uygulanmaya koyulmuştu.

Samsun VESTED Şubesi yönetimi Mehmet Kemal ŞENER,  İbrahim UYSAL ve Mustafa Kemal BEKTAŞ, mesleki eğitim bilgilerinden faydalanmak amacıyla misafir olarak Samsun Tarım Meslek Lisesi Mesleki Branş Hocası Veteriner Hekim Tuncay EKER’in de katıldığı istişare programına KapsamHaber'de katıldı.

VESTED Derneği Genel Başkanı Ömer Satin'in iddialı çıkışıyla toplantı hareketlendi ve  bir dizi ülke hayvancılık ekonomisini ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerini de ilgilendiren kararlar alınarak hayata geçirilmesi karara bağlandı.

Söz konusu toplantıda alınana kararlara göre;

Çalıştaya Bakan ve Üst Düzey Yetkililer Katılacak

01 - 03 Kasım 2018 tarihleri arasında VESTED Genel Merkezi tarafından Antalya’da Tarım ve Orman Bakanlığı ve yetkilileri ile müşterek Çalıştay programı düzenlecek. Çalıştaya, ilk günün üç saatlik bölümüne Bakanda katılacağı, Çalıştay sonuna kadar Bakan yardımcılarının ve genel müdürlerin de Çalıştaya iştirak edeceği belirtildi. Çalıştay öncesi  Ankara’da Genel Merkez Binasında tekrar toplanılması ve hazırlıkların gözden geçirilmesi karara bağlandı.

"Hayvancılık Ürünlerinde Dışa Bağımlılığın Önü Kesilecek"

Ülke Hayvancılık ekonomisini ve Veteriner Sağlık Teknisyenlerini yakından ilgilendiren “500 beldeye 500 Veteriner Sağlık Teknisyeni istihdamı” konusunda girişim başlatılmasına karar verildi. Tarım ve Orman Bakanlığının her kademesinde ve tüm ulusal ve yerel basın boyutunda bu projeye dikkat çekilecek. Özellikle ülke olarak, “hayvancılık ürünlerinde dışa bağımlılığın önünü kesmek” ve ülke hayvancılık ekonomisinin geleceğine yapısal olarak neşter vurulması için gerekli çalışmaların yapılması kararı alındı. Çalışan ve emekli Veteriner Sağlık Teknisyenleri'nin durumları, sorunları, hak kayıpları iyileştirilmelerine hız verilmesi karara bağlanırken, VESTED olarak Tarım ve Orman Bakanlığının her kademesi ile istişareye geçilmesi için çalışma yapılmasına karar verildi.

İki Bakanlık Arasında Çalışma...

Ülkemizde ki, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, Veteriner Tarım Meslek Liseleri'nin “Ülkemiz ekonomisine göre ders müfredatlarının yeniden tespitinin yapılması, eksik kadrolu mesleki dersi öğretmenleri ile ilgili Milli Eğitim ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında bir çalışma başlatılması için VESTED’in  köprü görevinin üstlenilmesi gerektiği hususu gündeme gelerek çalışma yapılması için karar verildi.

Beş Yıllık Plan...

Çalıştay ile ilgili her Veteriner Tarım Meslek Lisesi öğrencilerinden “Yeniden yapılanmada görüşlerinin alınabilmesi” için belirtilecek kontenjan kadar Çalıştaya katılımlarının sağlanması için Bakanlıklar düzeyinde gerekli girişimlerin sağlanması kararı alındı

“Beş senelik bir hedef programı belirlendi.Bu programda belirtilenlerin hayata geçirilmesi” için prensip kararı alındı.

Sivil Toplum Kuruluşlarıyla İş Birliği

Toplantıda alınan kararlar arasında dikkat çeken önemli bir kararın altına daha imza attı.VESTED, “sivil toplum örgütleri ile işbirliği” sağlanmasında öncelik etmesi gerektiği kararı alındı. Derhal son zamanlarda toplumu da çok yakından ilgilendiren ve vicdanları sızlatan meseleleri çözmek için “Sivil toplum örgütleri ile işbirliği” yapılması kararı alındı.

Ülkemizde sağlıklı olan insanlar olduğu kadar engelli vatandaşlarda yaşadığı bu topraklar üzerinde birlikte hayat süren engellilerle de yardımlaşma ve bir işbirliği yapma kararı alındı.

UTEF, Yeni Basın Danışmanı Mustafa Kemal Bektaş Oldu

Uluslar Arası Tüm Engelliler Yaşlılar ve Kimsesizler Federasyonu (UTEF) Genel Başkanlığınca Samsun Atakum İlçe Başkanlığı ve Samsun İl başkanlığı Basın danışmanlığını yürütmesi için Mustafa Kemal Bektaş görevlendirildi.

Projeleri Hayata Geçirilecek

Bektaş konuyla ilgili burada yaptığı açıklamada; "UTEF adına birlikte üzerinde araştırma yapıp çalıştığımız Sevgili Mersin İl Başkanı Sayın Baki KOÇUMOĞLU ve Halkla İlişkiler Başkanı ve Genel Sekreteri Ayten Senayi ile ortak projemiz olan Ülkemizdeki “Engelli vatandaşlarımıza yardımcı köpek eğitilmesi” projesini açtım. Geçen yıl Samsun Veteriner Tarım Meslek Lisesi’nde“kanserli hastaların teşhisinde eğitimli köpek kullanılması” projesinin başlandığını takip ediyordum. Ülkemizde “Engelli vatandaşlarımıza yardımcı köpek eğitilmesi” projesinin de gündeme alınmasının engelli vatandaşlarımıza büyük katkı sağlayacağını toplantıda dile getirdim. Çünkü engelli vatandaşlarımız ülkemizde “trafik lambalarında seyreden araçlara karşı, kafelerde, çalışma yerlerine gidiş ve gelişlerinde, banka kuyruklarında dolandırıcılara karşı açık tehdit durumunda bulun maktalardı.” Ekibimle birlikte hayata geçirilmesini kararlaştırdığımız bu proje hayat bulacak, engelli kardeşlerimize büyük hizmet sağlanacaktı. Bu nedenle toplantıya, Uluslar arası Tüm Engelliler Yaşlılar ve Kimsesizler Federasyonu (UTEF) Genel Başkanı Mete KAÇAR’da Telekonferansla katıldı. Sayın Mete KAÇAR, Federasyon olarak konunun kurullarımızca incelenmesine müteakip, oluşturulacak detayların projelendirilerek, bakanlık güzeyinde, gerekirse Devlet Başkanlığına kadar takibi ve projenin hayata geçirilmesi aşamasına kadar fonksiyonel görevi üstlenebileceklerini belirtti. Bu görevin olgunlaştırılması ve hayata geçirilmesi için alt yapı çalışmaları UTEF temsilcisi olarak ekibimle birlikte bir görev üstlenmiş durumdayım. Bu çalışmalarımın sonucunda sizlere yine köşemden geniş bilgi vereceğim." dedi.

VESTED yönetimi ülke hayvancılık ekonomisinin canlandırılması için projelerine hız verdiğini belirten Sevgili başkan ve ekibini bir kez daha kararlı olmalarını görmek büyük sevindirici bir husus olduğunu belirten Mustafa Kemal Bektaş; "Son aylarda VESTED genel başkanı ve ekibini tüm il ve ilçelerde görmek mümkün. Veteriner Sağlık Teknisyeni meslektaşlarımla aynı havayı solumaları, çözümlenecek süreçleri tespit etmeleri, Bakanlık yetkilileri ile koordine etmeleri güzel sevindirici bir özlenen bir davranıştır."dedi.

 Haber Kaynağı: Mustafa Kemal Bektaş

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2018, 12:49
YORUM EKLE

banner307

banner325