Alexa

“Yalnızlık” Üsküdar Üniversitesi’nde tartışmaya açılıyor

Son dönemlerde dünyanın konuştuğu, ülkemizin de tartıştığı “yalnızlık” Üsküdar Üniversitesi’nde tartışılacak. Sempozyumda, “Modernizmin Kâbusu Yalnızlık” , “Yalnızlık ve Politik Sonuçları” , “Beyin ve Yalnızlık”, “Göç ve Yalnızlık”, “Modern Toplumda Solo Yaşam”, “Yalnız İnsan Mutlu Olabilir mi?” tartışılacak.

“Yalnızlık” Üsküdar Üniversitesi’nde tartışmaya açılıyor

yalnızlık” Üsküdar Üniversitesi’nde tartışmaya açılıyor. Üsküdar Üniversitesi’nde 6-7 Aralık’ta gerçekleştirilecek Uluslararası Yalnızlık Sempozyuma uluslararası isimlerde katılacak.

Üsküdar Üniversitesi’nde “Modernizmin Kâbusu Yalnızlık”, “Yalnızlık ve Politik Sonuçları”, Beyin ve Yalnızlık, Göç ve Yalnızlık, Modern Toplumda Solo Yaşam, “Yalnız İnsan Mutlu Olabilir mi?” konu başlıkları tartışılacak.

Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleşecek sempozyuma yurtiçi ve yurtdışından yalnızlık alanında önemli çalışmalar yapan bilim insanları katılacak. Sempozyumun konuşmacıları ve konu başlıkları ise şu şekilde olacak:

sempozyumda konuşulacak konu başlıkları:

 •  Prof. Dr. Nevzat Tarhan; "Modernizmin Kâbusu Yalnızlık"
 • Prof. Dr. Lars Fredrik Svendsen; "Güven ve Yalnızlığın Politikası"
 • Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan; "Yalnızlık ve Politik Sonuçları"
 • Prof. Dr. Sinan Canan; "Beyin ve Yalnızlık"
 • Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı; "Göç ve Yalnızlık “
 • Prof. Dr. Erol Göka; "Yalnızlık ve Özlem"
 •  Prof. Dr. Veysel Bozkurt; "Sosyal Medya ve Yalnızlık"
 •  Prof. Dr. Selahaddin Halilov; "Bireysellik, Teknik ve Yalnızlık
 • Doç. Dr. Tayfun Doğan; "Değerli Yalnızlık"
 • Doç. Dr. Barış Erdoğan; "Modern Toplumda Solo Yaşam"
 •  Dr. Öğretim Üyesi Oğuz Tan; "Yalnızlık Biliminin Kurucusu Durkheim
 • Dr. Öğretim Üyesi Zülfikar Özkan; "Yalnız İnsan Mutlu Olabilir mi?

Bireyler yalnız kalmaya zorlanıyor!

Üsküdar Üniversitesi Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı, İnsan ve Toplum Bilimleri Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, 21. Yüzyılda birey ve toplum açısından yalnızlığın önemli bir kavram olduğunu, bu nedenle sempozyumda yalnızlık kavramının her yönüyle ele alınacağını kaydetti.

Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, teknolojiyi elinde tutan ulus-devletlerin her anlamda dünyanın geri kalanına “duvar ördüğü” siyasal bir eğilim geliştiğini belirterek “Korku, çıkarcılık ve güvensizlik duygusu temelinde ‘herkesin herkese düşman olduğu’ bir şeyleşme süreci toplumsallığı tehdit ediyor. “Kimsenin kimseyi sevmediği” bu ortamda bireylerin kötü, yanlış ve çirkin ilkelerin tecridi altında yalnız kalmaya zorlandığı anlaşılıyor. Velhasıl felsefi, içtimai, siyasi, iktisadi ve ruhi bir çerçevede “pare pare olmuş” bir dünya, toplum ve birey gerçekliği giderek mutlak bir hal alıyor” dedi.

Yalnızlaş(tır)ma sürecine çare aranıyor

Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, yalnızlaş(tır)ma sürecine karşı dünya çapında çareler arandığını belirterek “Bahsi geçen bu çok yönlü ve katmanlı yalnızlaş(tır)ma sürecine karşı muhtelif çareler de aranıyor. Yakın zamanda İngiltere’nin “Yalnızlık Bakanlığı” kurma girişimini siyasi anlamda olumlu bir örnek olarak görmek mümkün. Aynı şekilde birey ve toplumun “pozitif” yönlerini araştırarak ön plana alan psikolojik ve sosyolojik çalışmaların ortaya çıkması süreci de olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Bu türden çalışmaların yaygınlaşması, kendini veya başkasını tecrit etme temelinden yükselen yalnızlık hallerini bertaraf edebilir. Böylelikle bireyin kendisinde taşıdığı potansiyeli içselleştirerek toplumsallaşması için gerekli birçok olumlu değeri kapsayan “seçilmiş yalnızlık” hallerini de anlamak söz konusu olacaktır” dedi.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 14:11
YORUM EKLE