YAŞ üyeleri Anıtkabir'de

Başbakan Binali Yıldırım, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeleri ile birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti.  

Güncel 23.08.2016, 12:43
YAŞ üyeleri Anıtkabir'de

Başbakan Binali Yıldırım, Yüksek Askeri Şura üyeleri ile birlikte Anıtkabir'i ziyaretinde 'Dünyanın güçlü devletleri arasında bulunan Türkiye Cumhuriyeti masum çocukların bile hedef alındığı haince terör faaliyetlerini, darbe teşebbüslerini ve vatandaşlarına yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek kudrettedir.' dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Yüksek Askeri Şura üyeleri ile birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti. Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, Nurettin Canikli, Tuğrul Türkeş, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve kuvvet komutanları, Aslanlı Yol'dan yürümelerinin ardından, Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. Misak-ı Milli kulesine geçilmesinin ardından ise Başbakan Yıldırım, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Yıldırım, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları kaydetti:


“Büyük Atatürk, Yüksek Askeri Şura heyeti olarak huzurlarınızdayız. ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesini eksiksiz olarak hayata geçirmek, demokrasimizi en ileri düzeye ulaştırmak ve milli iradeyi tehdit eden bütün unsurları bertaraf etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Biliyoruz ki ülkemiz, demokrasi, hukuk ve adalet temelinde güçlendikçe siyasi, askeri, ekonomik ilerlemesini sürdürecek, bölgemizde barış ve huzur için umut kaynağı olacaktır. Dünyanın güçlü devletleri arasında bulunan Türkiye Cumhuriyeti masum çocukların bile hedef alındığı haince terör faaliyetlerini, darbe teşebbüslerini ve vatandaşlarına yönelecek her türlü tehdidi bertaraf edecek kudrettedir. Bu anlayışla 2016 yılı Ağustos dönemi Yüksek Askeri Şura çalışmalarımızın hayırlı olmasını diliyor, bize bağımsız bir devlet bırakan bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz. Ruhun şad olsun.”

Öte yandan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile YAŞ’ın yapısında değişikliğe gidilmişti. Yüksek Askeri Şura toplantısından önce yapılan Anıtkabir ziyaretinden farklı olarak bu ziyarette YAŞ’ın yeni yapısındaki üyelerle birlikte Başbakan Yıldırım Anıtkabir ziyaretini gerçekleştirmiş oldu.

 

Yorumlar (0)
banner442