Yasaklar Ne Zaman Başlıyor? Kısıtlamalarla İlgi Detaylar Nedir?

Yasaklar konusunda vatandaşların kafası karıştı. ksıtlamaların ne zaman başlayacağını merak eden vatandaşlar Yeni yasaklar ne zaman başladığını, Sokağa çıkma yasağı, kafeler ve restoranların kapanma tarihi merak edildi.

Güncel 20.11.2020, 12:42
Yasaklar Ne Zaman Başlıyor? Kısıtlamalarla İlgi Detaylar Nedir?

Türkiye'de koronavirüs riskin artması ile birlikte yeni kısıtlamalar ve yasaklar geldi. Vatandaşlar "Yasaklar ne zaman, saat kaçta başlıyor?" sorusuna ilişkin yanıtı araştırmaya başladı. Koronavirüs tedbir kararları bu akşam belirlenen saatte uygulamaya başlıyor. Restoran ve kafelerin kapatılmasının yanı sıra birçok farklı kısıtlama salgının yayılımını durdurmak amacıyla başlayacak.

Yeni yasaklar ne zaman başlıyor? Kafeler, restoranlar, berberler ne zaman kapanıyor? Yasaklar başladı mı?

Kabine toplantısının ardından yeni kısıtlama kararları alınmıştı. Genelgede yer alan tedbir kararlarının bugün başlayacağı belirtildi. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen yazı ile tüm detaylar belli oldu. Bu kapsamda; Kafe ve Restoranların kapatılması ve paket servise geçmesi gibi vaka sayısına karşı alınan tedbirler belirlenen gün ve saat itibaren uygulamaya geçecek.

YASAKLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR? BAŞLADI MI?

Yeni kısıtlamalar 20.11.2020 Cuma günü saat 20:00 den itibaren geçerli olacak. İlk sokağa çıkma yasağı, 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00 den 23 Kasım Pazartesi 05:00'e kadar olacak.

YENİ TEDBİRLER NEDİR?

  • Yeni bir karara kadar hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlanacak. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bundan muaf olacak. Pazar günü saat 20.00'den pazartesi sabah 05.00'e dek sokak kısıtlaması sürecek. Sokağa çıkma kısıtlaması 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'de başlayacak. İstisnai durumlarda ise izin alanlar özel araçlarıyla seyahat edebilecek.
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 10.00 ila 13.00 saatleri, 20 yaş altı vatandaşlar, 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.
  • Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak devam edecek.
  • Alışveriş merkezi, marketler, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.
  • Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahalar faaliyetleri durdurulacak.
  • Sinemalar yıl sonuna kadar kapalı kalacak.
  • Restoran, lokanta, kafe gibi yeme ­içme yerleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel-­al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Restoran, lokanta ve online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefon ya da online sipariş üzerine paket servis yapacak.

KREŞLER AÇIK KALACAK

Son dakika yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgını sürecinde okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında, haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacağı belirtilirken, salgın dönemlerinde okul öncesi eğitim kurumlarında yapılacak yüz yüze eğitime ilişkin hususlara da açıklık getirildi.

Bakan Ziya Selçuk imzasıyla 81 ile ‘Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Yüz Yüze Eğitim’ konulu genelge gönderildi.

Genelgeye göre, okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati süreyle aralıksız yüz yüze eğitim yapılacak ve 1 etkinlik saati 30 dakika olacak şekilde planlanacak.

Okulun fiziki imkanları doğrultusunda bir gruptaki çocuk sayısı en az 5 olacak şekilde şube tanımlamaları yapılabilecek.

Fiziki imkanları uygun olan okul öncesi eğitim kurumlarında salgın ile ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilecek.

Çocukların ev ortamında da desteklenmesi amacıyla TRT EBA İlkokul kanalında her gün yayınlanan EBA Anaokulu kuşağını takip etmeleri ve ailelerin Temel Eğitim Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanan Erken Çocukluk Eğitim Takvimi ile diğer yayınlardan yararlanmaları sağlanacak.

Okula kayıtlı olup yüz yüze eğitimi tercih etmeyen ailelerin çocuklarının kayıtları silinmeyecek olup, bu çocukların da EBA Anaokulu’nu izlemeleri ve diğer eğitim materyallerinden yararlanmaları için gerekli önlemler alınacak.

Yorumlar (0)
açık